Ekspert radzi

Rejestracja samochodu

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Formalności z rejestracją samochodu jest nie mało, a najwięcej, jeśli samochód sprowadzono z zagranicy. Z pomocą przychodzą nam firmy przygotowujące dokumenty do opłacenia akcyzy.

Jeśli nabyliście samochód w komisie, w większości przypadków formalności w urzędzie celnym i skarbowym już są załatwione. Najmniej formalności mają osoby, które kupiły samochód na polskich blachach.

Rejestracja samochodu krok po kroku

  1. Kupno pojazdu zgłaszamy w urzędzie celnym, wypełniamy deklarację akcyzową i opłacamy podatek.
  2. W urzędzie skarbowym wypełniamy wniosek VAT 24, aby otrzymać zaświadczenie VAT 25 potwierdzające, że nie mamy obowiązku płacić podatku VAT. Koszt 160zł
  3. Opłatę recyklingową na konto NFOŚiGW w wysokości 500zł uiszczamy w dowolnym momencie przed rejestracją auta. W tytule wpłaty musi być koniecznie nr VIN pojazdu.
  4. Z fakturą lub umową kupna, tłumaczeniem umowy i dowodu rejestracyjnego, zaświadczeniem o zapłaceniu akcyzy, zaświadczeniem VAT25, potwierdzeniem uiszczenia opłaty recyklingowej i ważnymi badaniami technicznymi (mogą być z kraju pochodzenia auta) i idziemy do wydziału komunikacji.
  5. Badania techniczne przeprowadzone w innym kraju UE, ale zdarza się, że i tak zostaniemy wysłani do stacji kontroli pojazdów celem uzupełnienia danych auta- te z zagranicznych dokumentów często są niewystarczające.
  6. Jeśli nie mamy ważnych tablic rejestracyjnych, musimy pobrać i zapłacić w urzędzie komunikacji koszt ok. 62zł(ciekawostka- tablice nie mają ubezpieczenia możemy je wykupić we własnym zakresie). Tablice są wydawane tylko na dojazd na badania techniczne.
  7. W przypadku auta zarejestrowanego w Polsce do wydziału komunikacji zanosimy tylko dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, umowę. Dostajemy nowe tablice rejestracyjne (nie zawsze ich wymiana jest wymagana) i czasowy dowód rejestracyjny.
  8. W ciągu miesiąca urząd zamawia stały dowód rejestracyjny (zazwyczaj czeka się ok 2 tygodni) W momencie odbierania dowodu obowiązkowe jest okazanie dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC (musi zawierać przynajmniej VIN auta).

Cennik omawianych usług

Opłaty rejestracyjne w wydziale komunikacji kosztują razem 256zł

W przypadku zachowania starych tablic rejestracyjnych PL 175zł

Opłaty celno- skarbowe związane z importem auta:

500zł Opłata recyklingowa

160zł Wydanie dokumentu VAT 25

Podatek akcyzowy dla aut do 2000ccm 3, 1 proc.

Podatek akcyzowy dla aut powyżej 2000ccm 18, 6 proc.

Zazwyczaj opłacenie auta do 2000ccm kosztuje około 1900-2000zł

Przeczytaj również: Diesel czy benzyna? Odwieczny dylemat


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszt rejestracji samochodu zależy od wielu czynników, takich jak miejsce zakupu samochodu (krajowy czy zagraniczny), ale obejmuje opłaty takie jak podatek akcyzowy, opłata recyklingowa (500zł), koszt wniosku VAT 24 (160zł), oraz koszt tablic rejestracyjnych (około 62zł).

Jakie formalności są związane z rejestracją samochodu sprowadzonego z zagranicy?

W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy, należy zgłosić zakup w urzędzie celnym, wypełnić deklarację akcyzową i opłacić podatek. Następnie w urzędzie skarbowym wypełniamy wniosek VAT 24, aby otrzymać zaświadczenie VAT 25. Przed rejestracją auta uiszczamy opłatę recyklingową na konto NFOŚiGW. Wszystkie te dokumenty, wraz z fakturą lub umową kupna, tłumaczeniem umowy i dowodu rejestracyjnego, zaświadczeniem o zapłaceniu akcyzy, zaświadczeniem VAT25, potwierdzeniem uiszczenia opłaty recyklingowej i ważnymi badaniami technicznymi, należy zanieść do wydziału komunikacji.

Jakie formalności są związane z rejestracją samochodu kupionego w komisie?

Jeśli nabyliście samochód w komisie, w większości przypadków formalności w urzędzie celnym i skarbowym już są załatwione. W takim przypadku, do wydziału komunikacji zanosimy tylko dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, umowę. Dostajemy nowe tablice rejestracyjne (nie zawsze ich wymiana jest wymagana) i czasowy dowód rejestracyjny.

Jakie są kroki rejestracji samochodu?

Proces rejestracji samochodu obejmuje zgłoszenie zakupu w urzędzie celnym, wypełnienie deklaracji akcyzowej i opłacenie podatku, wypełnienie wniosku VAT 24 w urzędzie skarbowym, uiszczenie opłaty recyklingowej, zgłoszenie do wydziału komunikacji z odpowiednimi dokumentami, a w niektórych przypadkach przeprowadzenie badań technicznych.

Czy badania techniczne przeprowadzone w innym kraju UE są ważne w Polsce?

Tak, badania techniczne przeprowadzone w innym kraju UE są ważne w Polsce. Jednakże, może się zdarzyć,że zostaniemy skierowani do stacji kontroli pojazdów w Polsce celem uzupełnienia danych o samochodzie, jeżeli te z zagranicznych dokumentów okażą się niewystarczające.

Menu