Ekspert radzi

Rejestracja samochodu

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Formalności z rejestracją samochodu jest nie mało, a najwięcej, jeśli samochód sprowadzono z zagranicy. Z pomocą przychodzą nam firmy przygotowujące dokumenty do opłacenia akcyzy.

Jeśli nabyliście samochód w komisie, w większości przypadków formalności w urzędzie celnym i skarbowym już są załatwione. Najmniej formalności mają osoby, które kupiły samochód na polskich blachach.

Rejestracja samochodu krok po kroku

  1. Kupno pojazdu zgłaszamy w urzędzie celnym, wypełniamy deklarację akcyzową i opłacamy podatek.
  2. W urzędzie skarbowym wypełniamy wniosek VAT 24, aby otrzymać zaświadczenie VAT 25 potwierdzające, że nie mamy obowiązku płacić podatku VAT. Koszt 160zł
  3. Opłatę recyklingową na konto NFOŚiGW w wysokości 500zł uiszczamy w dowolnym momencie przed rejestracją auta. W tytule wpłaty musi być koniecznie nr VIN pojazdu.
  4. Z fakturą lub umową kupna, tłumaczeniem umowy i dowodu rejestracyjnego, zaświadczeniem o zapłaceniu akcyzy, zaświadczeniem VAT25, potwierdzeniem uiszczenia opłaty recyklingowej i ważnymi badaniami technicznymi (mogą być z kraju pochodzenia auta) i idziemy do wydziału komunikacji.
  5. Badania techniczne przeprowadzone w innym kraju UE, ale zdarza się, że i tak zostaniemy wysłani do stacji kontroli pojazdów celem uzupełnienia danych auta- te z zagranicznych dokumentów często są niewystarczające.
  6. Jeśli nie mamy ważnych tablic rejestracyjnych, musimy pobrać i zapłacić w urzędzie komunikacji koszt ok. 62zł(ciekawostka- tablice nie mają ubezpieczenia możemy je wykupić we własnym zakresie). Tablice są wydawane tylko na dojazd na badania techniczne.
  7. W przypadku auta zarejestrowanego w Polsce do wydziału komunikacji zanosimy tylko dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, umowę. Dostajemy nowe tablice rejestracyjne (nie zawsze ich wymiana jest wymagana) i czasowy dowód rejestracyjny.
  8. W ciągu miesiąca urząd zamawia stały dowód rejestracyjny (zazwyczaj czeka się ok 2 tygodni) W momencie odbierania dowodu obowiązkowe jest okazanie dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC (musi zawierać przynajmniej VIN auta).

Cennik omawianych usług

Opłaty rejestracyjne w wydziale komunikacji kosztują razem 256zł

W przypadku zachowania starych tablic rejestracyjnych PL 175zł

Opłaty celno- skarbowe związane z importem auta:

500zł Opłata recyklingowa

160zł Wydanie dokumentu VAT 25

Podatek akcyzowy dla aut do 2000ccm 3, 1 proc.

Podatek akcyzowy dla aut powyżej 2000ccm 18, 6 proc.

Zazwyczaj opłacenie auta do 2000ccm kosztuje około 1900-2000zł

Menu