Ekspert radzi

Sprawdzenie numeru VIN

Sprawdzanie VIN krok po kroku

Numer VIN to odpowiednik numeru PESEL dla auta – ale zdecydowanie dłuższy i pozwalający na uzyskanie odpowiednio dużo większej ilości informacji. Na czym polega sprawdzanie VIN i czego konkretnie możemy się dowiedzieć o samochodzie na podstawie tego numeru?

VIN rozkodowany, czyli co się kryje pod cyframi?

VIN składa się z ciągu 17 znaków. Mogą to być litery i cyfry. Co ciekawe, nie używa się liter I, O oraz Q – ze względu na dużą łatwość pomylenia ich z cyframi 1 i 0. Informacje, które kryje w sobie ten numer, to:

  • rok i kraj produkcji,
  • marka oraz model auta,
  • dane techniczne, konstrukcyjne i identyfikacyjne – ich ilość różni się w zależności od producenta.

Sprawdzenie VIN powinno również pozwolić na dostęp do rejestrowanych zdarzeń, dotyczących historii auta: autoryzowane przeglądy, serwisowanie u producenta, udział w kolizjach i wypadkach drogowych, fakt kradzieży auta.

VIN samochodu znajduje się w dowodzie rejestracyjnym oraz na tabliczce znamionowej umieszczonej wewnątrz pojazdu – producenci instalują ją w różnych miejscach. Kiedy jesteśmy naprawdę zainteresowani kupnem konkretnego używanego samochodu, poprośmy sprzedającego o podanie VIN. Jeśli mamy do czynienia z uczciwym handlarzem, nie powinno być to żadnym problemem.

Sprawdzanie VIN – gdzie to zrobić?

Jest wiele stron internetowych, które oferują darmową lub płatną usługę sprawdzenia VIN. Bezpłatne raporty pozwolą nam zweryfikować tylko podstawowe dane, ale i to pozwoli nam na stwierdzenie, czy auto jest legalne. Jednak należy być bardzo ostrożnym w przypadku korzystania z płatnych raportów – może się bowiem okazać, że większość informacji z takiego raportu mogliśmy zdobyć samodzielnie i bez żadnych opłat.

W EkspertCar oferujemy kompleksowe sprawdzenie samochodu, uwzględniające również historię auta, odczytaną z numeru VIN.

Menu