Ekspert radzi

Przygotowanie samochodu do wiosny

Przygotowanie auta do wiosny – praktyczne porady

Wiosna to czas przebudzenia się przyrody po zimowym śnie. Zmiana sezonu na wiosenny, to także ważny moment dla kierowców, którzy muszą przygotować swoje samochody na łagodniejsze warunki na drodze. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wbrew pozorom na wiosenny sezon także należy odpowiednio przygotować swój samochód!

Wymiana opon na letnie – kiedy należy to zrobić?

Staropolskie porzekadło mówi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Powiedzenie to spokojnie można odnieść także do tego, kiedy kierowcy powinni zmienić opony z zimowych na letnie. Pierwsze dni wiosny często przynoszą gwałtowne ocieplenie, które powoduje wzrost endorfiny. Warto jednak pamiętać o tym, że wymiana opon przy takich pierwszych dniach wiosny będzie strzałem nie w kolano, a w ogumienie, mówiąc motoryzacyjną nomenklaturą.

Zbyt wczesna wymiana opon na letnie może mieć opłakane konsekwencje, ponieważ na przełomie lutego i marca wciąż trafiają się dni, w których potrafi sypać śnieg. Wymiana opon na letnie powinna zatem nastąpić w okolicach kwietnia, choć oczywiście nie jest to regułą i zależy od warunków pogodowych w danym roku. Kiedy warto więc rozważyć wymianę opon na letnie? Gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 8-10 stopni celsjusza.

Dlaczego należy wymienić opony z zimowych na letnie?

Skoro jesteśmy przy temacie ogumienia, to warto zaznaczyć dlaczego w ogóle kierowca musi pilnować tego, aby wymienić opony w odpowiednim momencie. Otóż opony zimowe nabierają odpowiedniej sztywności oraz przyczepności w temperaturach niskich zera (lub oczywiście jeszcze niższych). Z kolei opony letnie cechuje całkowita odwrotność, ponieważ im wyższa temperatura, tym lepsza ich przyczepność. Przy wymianie kół warto pamiętać także o sprawdzeniu ich zbieżności i geometrii w zakładzie wulkanizacyjnym, ponieważ ma to kluczowy wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Od szczegółu do ogółu – mycie, układ hamulcowy, uzupełnianie płynów, stan wycieraczek

Przygotowanie do sezonu wiosennego, to także zadbanie o wiele małych szczegółów, które finalnie składają się na komfort i bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Sezon wiosenny najlepiej rozpocząć od dokładnego umycia karoserii i podwozia. Sól drogowa jest destrukcyjna dla samochodu, dlatego tak istotne jest zmycie jej pozostałości z podwozia oraz nadwozia. Początek wiosennego sezonu, to także idealny moment na zabezpieczenie karoserii woskiem lub innymi środkami ochronnymi.

Do wiosennej rutyny należy dopisać także sprawdzenie wszystkich układów, w tym szczególnie istotnego układu hamulcowego. Uzupełnienie płynu hamulcowego zapobiegnie niebezpiecznym sytuacjom, w których hamulec nie reaguje tak, jak powinien. Warto dolać także innych płynów, takich jak płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy, czy olej silnikowy, jeżeli jego poziom jest zbyt niski.

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji – komfort w parze ze zdrowiem

Wiosna to okres, w którym słońce potrafi mocno dawać znać o swojej mocy. Klimatyzacja jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem na problem zbyt mocno nagrzanego samochodu, jednak system musi nie tylko sprawnie chłodzić, ale przede wszystkim być czysty. Zagrzybiała klimatyzacja ma destrukcyjny wpływ na zdrowie kierowcy i jego pasażerów, dlatego przed sezonem wiosennym warto przeprowadzić dokładne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.

Menu