Ekspert radzi

Znakowanie samochodu toyota

SelectaDNA – znakowanie elementów samochodu

Złodzieje samochodowi nadal stanowią duży problem. Według oficjalnych danych Ministerstwa Cyfryzacji, w samym 2022 roku skradziono aż 6127 samochodów osobowych. Dane te wyraźnie pokazują, że skuteczne zabezpieczenie auta przed kradzieżą jest niezwykle istotne.

Niestety złodzieje stale dostosowują się do nowych systemów antykradzieżowych, dzięki czemu są w stanie ukraść nawet samochód z zaawansowanym alarmem samochodowym. Brytyjska firma opatentowała jednak taki rodzaj rozwiązania, który skutecznie zniechęca złodziei do kradzieży. Skradziony samochód od razu zostanie zidentyfikowany, co więcej, zidentyfikowane zostaną także jego najważniejsze części. Niemożliwe? Otóż czas na zabezpieczenie, które wyprzedza złodziejski fach. Rozwiązaniem tym jest SelectaDNA.

Czym jest SelectaDNA?

Jeżeli samochody miałyby kod DNA, to zdecydowanie trudniej by się je kradło. Z takiego założenia wyszli inżynierowie z Selectamark Security System Plc. Opatentowany przez nich system SelectaDNA jest technologią znakowania kryminalistycznego, który umożliwia identyfikację przedmiotów o dużej wartości.

Kwintesencją skuteczności SelectaDNA jest emulsja o budowie syntetycznego DNA, które jest podobne do ludzkiego DNA. Dzięki temu łańcuchy „sztucznych genów” mogą charakteryzować się dowolną długością, co pozwala na użycie nieograniczonej ilości kombinacji.

Na szczególną uwagę zasługuje ekstremalnie wysoka odporność oznakowania na bardzo wysokie i niskie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne. Innymi słowy, SelectaDNA jest zabezpieczeniem, którego praktycznie nie da się pozbyć. Z tego też powodu wszystkie części oznaczone takim łańcuchem sztucznego DNA są bardzo łatwe do zidentyfikowania. Dokładnie w taki sam sposób, jak identyfikacja człowieka po jego kodzie genetycznym.

Zalety znakowania kryminalistycznego SelectaDNA

Wśród zalet znakowania kryminalistycznego SelectaDNA wyróżnić możemy przede wszystkim szybkość całego procesu, który trwa zaledwie 40-60 minut. Znakowanie pojazdu nie powoduje utraty gwarancji producenta, jest to zatem w pełni bezpieczny i skuteczny sposób na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.Znakowanie szyb pojazdu

SelectaDNA pozwala na szybką weryfikację pochodzenia samochodu, dzięki kodowi na oznakowanych szybach oraz etykietach znakujących. Co więcej, syntetycznym DNA może zostać oznakowany praktycznie każdy element samochodu. Dzięki czemu złodziej nie może sprzedać paserowi żadnej części takiego auta. Do zalet znakowania kryminalistycznego SelectaDNA należy także rejestracja w międzynarodowej bazie danych właścicieli. Dostęp policji do europejskiej bazy skradzionych pojazdów pozwala na błyskawiczną identyfikację skradzionego samochodu.

Weryfikacja pochodzenia samochodu lub jego części odbywa się za pomocą światła UV i szkła powiększającego. Dzięki temu wystarczy dosłownie kilka chwil, aby zidentyfikować pojazd, jego pochodzenie oraz właściciela.

Dlaczego złodzieje obawiają się kradzieży samochodów oznaczonych SelectaDNA?

Systemy antywłamaniowe w samochodach miały swój jeden podstawowy minus, gdyż bazowały najczęściej na elektronice. Złodziej skutecznie obchodzili takie systemy, stosując często niezwykle pomysłowe sposoby na dostanie się do samochodu, odpalenie silnika i ucieczkę w kierunku złodziejskiej bazy.Znakowanie tlumika

Istnieją również zaawansowane systemy i zabezpieczenia antykradzieżowe z możliwością rozbudowy w które warto zainwestować.

Zabezpieczenie pod postacią znaczenia kryminalistycznego SelectaDNA jest rozwiązaniem podchodzącym do tematu kradzieży samochodów z całkowicie innej strony. SelectaDNA nie utrudnia złodziejowi dostania się do wnętrza samochodu i odpalenia silnika, tylko sprawia, że działanie to staje się całkowicie nieopłacalne. Kradzione samochody często rozbierane są na części, aby następnie mogły być wpuszczone na rynek samochodowych części używanych.

W przypadku użycia SelectaDNA staje się to całkowicie niemożliwe. Części oznaczone są syntetycznym DNA, które pozwala na szybką identyfikację całego samochodu oraz jego właściciela. Świetnym przykładem zastosowania SelectaDNA jest oznaczanie katalizatorów, które bywają głównym celem złodziei potrafiących wycinać te części z aut stojących na parkingu. Katalizator oznaczony syntetycznym DNA będzie całkowicie bezużyteczny i szybko doprowadzi złodzieja do kary za swoje złodziejskie czyny.

W trakcie weryfikacji nowych samochodów w salonie sprawdzamy, czy auto posiada odpowiednie zabezpieczenie antykradzieżowe. Jeżeli stwierdzimy ich brak, staramy się podpowiedzieć jakie zabezpieczenie powinno zapewnić optymalną ochronę samochodu. Warto również rozważyć zakup dobrego ubezpieczenia od straty finansowej GAP.

Menu