Ekspert radzi

Wymiana oleju

Wymiana oleju – co ile km i jaka cena?

Spis treści

  1. Czy elektronika podpowie, co ile zmienić olej?
  2. Dlaczego nie warto jeździć na zużytym oleju?

Wymiana oleju silnikowego jest jednym z kluczowych sposobów na skuteczne dbanie o silnik. Jazda na starym i zużytym oleju niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego cykliczna i regularna wymiana oleju w wyznaczonym przez serwis samochodowy terminie powinna być skrupulatnie przestrzegana.

Dość duże zamieszanie wprowadziły starania ekologów, aby zasadniczo zmniejszyć częstotliwość wymiany oleju. Z tego też powodu producenci samochodów zaczęli sugerować, aby zwiększyć interwały czasowe w oparciu o nowe rodzaje olejów. Niestety bagatelizowanie terminu wymiany oleju może doprowadzić do całkowitego zatarcia silnika. Co ile zatem powinno się wymieniać olej i jaka jest cena takiej usługi?

Czy elektronika podpowie, co ile zmienić olej?

Standardowym interwałem wymiany oleju był dystans 10-15 tysięcy km. Wszystko zmieniło się, kiedy zaczęły obowiązywać bardziej rygorystyczne wymagania odnośnie producentów samochodów. Wówczas tak zwane wydłużone okresy między przeglądowe sprawiły, że wymiana oleju zaczęła być sugerowana w interwale wynoszącym już do 30 tysięcy km, czyli dwa razy więcej, niż dotychczasowy standard. Co więcej, w pełni zaufano elektronicznym czujnikom, które miały stale monitorować jakość oleju oraz sugerować jego zmianę w odpowiednim czasie.

Ochrona środowiska dokręcając śrubę wymusiła na producentach rzadszą wymianę oleju (mniej oleju do utylizacji) dłuższy interwał wymiany ma znaczący wpływ na trwałość silnika. Dobry i świeży olej to dobre właściwości smarne pozwalające utrzymać silnik w dobrej kondycji. Pomimo środków czyszczących zawartych w oleju rzadka wymiana powoduje osadzanie nagaru, który jest zabójstwem dla pierścieni tłokowych i prowadzi do podwyższenia spalania oleju a w konsekwencji do uszkodzenia silnika.

WSKAZÓWKA: Naszym Klientom zawsze radzimy skracać interwały o połowę, wymieniać olej w autach osobowych maksymalnie co 15tys.km niezależnie od tego czy to auto używane czy nowe. W nowych autach producenci często stosują interwały wymiany co 30.000tys.km „long life”. W samochodach dostawczych  producenci zalecają wymianę oleju nawet co 40tys.km, skróćmy ten interwał wymiany do 20tys.km. Takie podejście pozwoli nam na wydłużenie życia naszego silnika.

Dlaczego nie warto jeździć na zużytym oleju?

Odwlekanie wymiany oleju silnikowego ma zgubne konsekwencje zarówno dla samochodu, jak i budżetu jego właściciela. Niezmieniany olej trafi właściwości smarne oraz swoją lepkość, przez co silnik i wszystkie jego elementy pracują pod znacznie większym obciążeniem. Co więcej, w takim niezmienionym oleju gromadzi się duża ilość osadów, która także negatywnie wpływa na silnik.

Jedną z konsekwencji jazdy na starym i zużytym oleju silnikowym jest obrócenie się panewek korbowodowych. To oczywiście tylko początek całej symfonii awarii, która rozgrywa się w silniku, którego olej nie został wymieniony na czas. Ostatnim akcentem jest całkowite zatarcie silnika, które wybija koszty naprawy takiego samochodu na absurdalne wyżyny. Z tego też powodu cena wymiany oleju w odpowiednim interwale czasowym jest nieporównywalnie niższa, ponieważ oscyluje w granicach od 100 do 300 złotych.

Pamiętaj, że wymieniając olej silnikowy, koniecznie trzeba także wymienić filtr. Dlaczego? Wyobraź sobie, że woda w Twoim czajniku jest tak zakamieniona, że nie da się jej pić. Wylewasz zatem niezdatną do użycia wodę i do brudnego czajnika wlewasz czystą. Tak samo dzieje się wtedy, gdy wymieniasz olej bez wymiany filtra. Zapchany i brudny filtr momentalnie zabrudzi świeży olej, przez co kolejną wymianę trzeba będzie wykonać znacznie wcześniej.

Menu