Ekspert radzi

Historia samochodu

Historia samochodu – co się na nią składa

Wszystko ma swoją historię, auta również. W naszym rozumieniu historia samochodu to pewien zestaw informacji, które możemy uzyskać o pojeździe z kilku różnych źródeł, co pomaga zweryfikować takie fakty jak wypadkowość czy legalność auta. Ale nie tylko to, bo dowiedzieć się możemy znacznie więcej.

Historia samochodu – czego możemy się dowiedzieć?

Po pierwsze – VIN (Vehicle Identification Number). Jest to unikatowy 17-znakowy kod, zawierający w sobie wiele informacji jednoznacznie identyfikujących auto. Znając sposób kodowania można odczytać te dane i przez to zweryfikować, czy zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli tak nie jest – samochód mógł być kradziony lub przerabiany. Historia samochodu odczytana z VIN to dobre źródło informacji, jeśli chcemy kupić używane auto.

Po drugie – CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Jest to baza zawierające dane wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Informacje tam zawarte są dostępne dla każdego. Państwo udostępniło bezpłatną internetową usługę „Historia Pojazdu„, dzięki której można sprawdzić wiele istotnych informacji o historii samochodu. Niestety, aby je uzyskać, musimy podać aż trzy dane: nr rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji interesującego nas auta.

Po trzecie – książka serwisowa. O ile auto ją posiada, jest ona niezwykle cennym źródłem informacji o przeszłości samochodu: zawiera opis awarii, usterek, serwisów, przeglądów, rejestrowany przebieg, daty wymiany płynów eksploatacyjnych. Trzeba jednak mieć się na baczności, gdyż w Polsce świetnie kwitnie i dynamicznie się rozwija rynek fałszywych książek serwisowych.

Bardzo wiele informacji mogą również dostarczyć wnikliwe oględziny oraz szczegółowa rozmowa ze sprzedającym. Tu wkracza EkspertCar. Dowiedz się, co o historii samochodu powiedzą Ci nasze ekspertyzy.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się doradca samochodowy

Menu