Rynek samochodów z drugiej ręki jest z roku na rok coraz bardziej popularny. Spowodowane jest to oczywiście atrakcyjną ceną takich samochodów. Często są nawet kilkukrotnie niższe, niż ma to miejsce w przypadku aut z salonu. Warto podkreślić, że zakup samochodu używanego wiąże się z wieloma czynnościami, które należy zrobić zaraz po zakupie takiego auta z drugiej ręki. Tak aby cieszyć się maksymalnym komfortem jazdy i zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze. Poniżej prezentujemy kilka porad odnośnie czynności koniecznych do zrobienia po zakupie samochodu używanego.
Rozrząd, filtry, hamulce oraz klimatyzacja, czyli bezpieczeństwo i komfort jazdy
Na samym początku warto zdecydować się na wymianę rozrządu, który jest kluczowym układem, odpowiadającym za prawidłową pracę silnika. Wymiana rozrządu jest niezwykle istotna, ponieważ bagatelizowanie wymiany może doprowadzić w skrajnym przypadku nawet do uszkodzenia silnika. Warto podkreślić, że dotyczy to zarówno rozrządów na pasku, jak i na łańcuchu – w przypadku rozciągniętego szeleszczącego łańcucha.
Bardzo istotna jest także wymiana świec zapłonowych, które odpowiedzialne są oczywiście za szybkie i skuteczne uruchamianie silnika. Jeśli chodzi o jakość pracy silnika należy także sprawdzić ilość płynu chłodniczego, aby silnik zawsze miał optymalna temperaturę. Wymiana oleju silnikowego i filtra oleju zapewnia właściwą pracę silnika. Czynność ta jest szczególnie istotna, ponieważ kierowcy często zapominają regularnej zmianie oleju silnikowego, co zmniejsza żywotność jednostki napędowej. W przypadku silników turbodoładowanych, bardzo istotna jest wymiana filtra powietrza, oraz filtra paliwa w szczególności w dieslu z systemem common rail .
Jeśli chodzi o samochody z klimatyzacją, to kluczową kwestią jest odgrzybienie całego układu. W celu usunięcia wszelkich zarazków i bakterii, które się tam nagromadziły. Wraz z odgrzybianiem wymieniany jest także filtr kabinowy. Tak aby powietrze wychodzące z wywietrzników, było nie tylko przyjemnie chłodne, ale także i czyste.
Ważne jest także sprawdzenie układu hamulcowego (klocków, tarcz, płynu hamulcowego), aby mieć pewność, że samochód zawsze zatrzyma się zgodnie z wolą kierowcy. Warto podkreślić, że jeżeli sprzedawca daje nam faktury mówiące o przeprowadzonych naprawach, to wówczas nie trzeba wymieniać wszystkich wymienionych elementów. Najlepiej, jeżeli zaprzyjaźniony mechanik sprawdzi i potwierdzi, czy elementy wspomniane na fakturze, faktycznie zostały wymienione.
Ubezpieczenie, wymiana dowodu i tablic – niezbędne formalności
Zakup używanego samochodu wiąże się także z wieloma ważnymi formalnościami. Warto o nich pamiętać z powodu kar nakładanych za niedotrzymanie terminów. Obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela, ale tylko do momentu wygaśnięcia umowy. Warto podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe nie mają obowiązku przypominania o kończącej się umowie. Zapominalscy narażeni są na wysoką karę. Przekroczenie terminu ubezpieczenia samochodu o 14 dni skutkuje nałożeniem kary w wysokości aż 6020 złotych w roku 2022.
Zapłata podatku od zakupu samochodu, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) także wymagana jest w terminie do 14 dni od podpisania umowy. Po przekroczeniu tej daty, naliczana jest grzywna od 301 do aż 60 200 złotych. Dlatego też przy zakupie nowego samochodu, tak bardzo liczy się załatwienie wszystkich formalności.