Ekspert radzi

Podatek od zakupu auta Pcc

Podatek od kupna samochodu – gdzie i kiedy musimy zapłacić pcc

Podatek PCC to inaczej podatek od czynności cywilno-prawnych i w naszym kraju trzeba go płacić, kiedy kupujemy od osoby prywatnej nieruchomości, ruchomości lub prawa majątkowe. Jest to więc podatek, który trzeba zapłacić po każdej transakcji, jeśli jedną ze stron jest osoba prywatna. Kupowanie samochodów używanych jest coraz bardziej powszechne, głównie ze względu na to, że oczekiwanie na samochód nowy, z salonu, jest naprawdę długie, przez co wiele osób woli kupić samochód używany. Należy jednak pamiętać, że od takiej transakcji trzeba będzie odprowadzić podatek PCC, który na samochody wynosi 2% wartości pojazdu. Nie zawsze jednak trzeba go płacić, dlatego sprawdź, kiedy nie musisz odprowadzić podatku PCC od zakupu samochodu.

Podatek PCC 2% – czy zawsze musze go płacić?

W większości przypadków jednak jest to niezbędne, gdyż np. do przerejestrowania samochodu oraz kupienia polisy OC i AC, konieczne jest, by samochód zakupiony od osoby prywatnej, miał odprowadzony podatek PCC. Ze względu na to, że wynosi on 2%, łatwo będzie go obliczyć i opłacić do 14 dni, od zakupu samochodu. W przeciwnym razie może zostać nałożona na nas kara pieniężna, której oczywiście chcemy uniknąć, a jest ona naprawdę wysoka. Wynosi ona na obecny stan od 280zł do 56tys. zł.

Przejdźmy jednak do tego, kiedy można ominąć opłacenie podatku PCC od kupna samochodu. Podatek PCC można ominąć wtedy, kiedy cena pojazdu nie będzie przekraczać 1000 zł lub gdy chcemy przekazać darowiznę samochodu najbliższej rodzinie. Warto jednak pamiętać, że próby oszustwa, kiedy rzeczywista wartość samochodu wynosi załóżmy 120 tys., a w dokumentach sprzedaży widnieje zaniżona kwota np. 10 tys. zł, takie sytuacje mogą narazić nas na  konsekwencje a urząd i tak przyjmie wartość rynkową pojazdu. Kiedy jeszcze jest się zwolnionym z podatku od kupna samochodu?

Jesteśmy zwolnieni z podatku PCC 2%, jeśli samochód został zakupiony:

  • Z salonu samochodowego
  • Z komisu, który jest właścicielem auta
  • Od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą
  • Za granicą, a umowa została zawarta również poza granicami państwa, gdyż wówczas płaci się podatek akcyzowy

Obowiązek przerejestrowania oraz wykupienia polisy ubezpieczeniowej

Kolejnymi elementami, które są wymagane po zakupie samochodu, a o których można zapomnieć, po opłaceniu podatku PCC w ciągu 14 dni od kupna auta, trzeba je przerejestrować do 30 dni od zakupu. W przeciwnym wypadku zostanie naliczona kara. Warto jednak pamiętać, że obecnie nie trzeba już zmieniać tablic rejestracyjnych, a jedynie wprowadzić zmiany w dokumentach, dzięki czemu oszczędza się około 100zł. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest oczywiście polisa ubezpieczeniowa. Po zakupie samochodu jesteśmy zobowiązani, by takową wykupić. Ubezpieczenie trzeba kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, lecz nie wcześniej, niż samochód zostanie wprowadzony do ruchu.

Menu