Ekspert radzi

zbycie pojazdu

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu, czyli obowiązek, o którym zapominamy

Sprzedaż samochodu na rynku wtórnym jest dziś dość karkołomnym wyzwaniem. Zdecydowana większość kupujących z najwyższą starannością sprawdza każdy szczegół kupowanego samochodu i w sumie nie ma co się temu dziwić. Dlatego też duża część osób sprzedających samochód zapomina o obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Od 2020 grożą za to kary, więc warto wiedzieć, w jaki sposób zawiadomić wydział komunikacji o zbyciu pojazdu.

Dlaczego musisz zgłosić fakt zbycia pojazdu?

Jeszcze do niedawna, fakt zbycia pojazdu co prawda był obowiązkowy, jednakże za jego niedokonanie nie groziła żadna kara. Wszystko zmieniło się 1 stycznia 2020 roku, ponieważ od tej daty niezawiadomienie o zbyciu pojazdu skutkuje nałożeniem kary. Co więcej, grzywna jest niemała ponieważ waha się od 200 złotych do nawet 1000. Warto podkreślić, że przepisy te przeszły raczej bez echa, gdyż zdecydowana większość kierowców skupiła się na obowiązku zarejestrowania samochodu, ponieważ to też jest teraz karane, w razie przekroczenia 30 dni od zakupu pojazdu.

Oprócz sankcji pieniężnych, zgłoszenie zbycia pojazdu jest też dla kierowcy po prostu praktycznym rozwiązaniem. Wszystko spowodowane jest faktem, iż niezgłoszenie zbycia pojazdu skutkuje tym, że nawet po uzupełnieniu umowy sprzedaży, stary właściciel nadal widnieje w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów, jako oficjalny właściciel. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ niektóre nieuczciwe osoby potrafią tego używać, jako swoistej przykrywki pod swoje przestępcze działania, takie jak chociażby kradzież paliwa.

Zgłoszenie zbycia pojazdu jest zatem gwarantem bezpieczeństwa, dzięki czemu kierowca nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za czyny, które zostaną popełnione starym, sprzedanym już samochodem. Doskonałym przykładem może być wypadek, ponieważ policja udaje się wówczas pod adres, który widnieje na danym numerze rejestracyjnym.

W jaki sposób zgłosić zbycie pojazdu? 

Jednym z najprostszych i najczęściej wybieranych sposobów zgłoszenia zbycia pojazdu, jest po prostu udanie się do najbliższego wydziału komunikacji i złożenie pisemnego zawiadomienia. Aby nie uzupełniać tego dokumentu na szybko w urzędzie, warto wcześniej pobrać takie zawiadomienie, wydrukować je i uzupełnić w domu. Należy pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości oraz dowodu zbycia samochodu w postaci umowy sprzedaży lub darowizny. Warto podkreślić, iż istnieje także obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży – więcej informacji na ten temat znajdzie się w oddzielnym artykule.

W dobie współczesnego dostępu do urzędów online, możliwe jest także zgłoszenie zbycia pojazdu za sprawą drogi elektronicznej. Wówczas takie zawiadomienie kierowca może sfinalizować bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na GOV.pl i podążać za instrukcjami. Ten sposób zgłoszenia zbycia pojazdu jest wyjątkowo prosty i szybki, ponieważ nie trzeba nigdzie chodzić i stać w kolejkach, dlatego coraz większa ilość kierowców decyduje się na elektroniczne zawiadomienie.

Podsumowując, zgłoszenie zbycia pojazdu jest bardzo ważne, nie tylko pod względem obowiązującej od 2020 roku kary, ale także z powodu konsekwencji natury prawnej. W interesie sprzedającego jest jak najszybsze oświadczenie, że nie jest się już właścicielem danego pojazdu, ponieważ w przypadku niedopełnienia tego obowiązku, kierowca naraża się nie tylko na grzywnę, ale także na świadczenie swoją osobą w przypadku sytuacji, które stwarzał będzie następny właściciel samochodu.

Menu