Ekspert radzi

Wyważenie kół

Wyważenie kół – jak często, ile kosztuje

Problem źle wyważonych kół dość często jest bagatelizowany przez kierowców. Takie podejście do tego tematu jest lekkomyślne, ponieważ źle wyważone koła to nie tylko szybciej ścierający się bieżnik, ale także szereg negatywnych czynników, które mogą zagrażać bezpieczeństwu jazdy. Jakie są negatywne skutki źle wyważonych kół, ile kosztuje taka usługa i jak często powinno się ją wykonywać?

Czym jest wyważanie kół?

Prawie każdy kierowca spotkał się już z terminem wyważania kół, jednakże temat ten nadal jest dla niektórych właścicieli samochodów dość enigmatyczny, dlatego warto rozwiać wątpliwości. Według definicji, wyważenie kół polega na równomiernym rozłożeniu masy wokół osi obrotu koła. Chodzi o miejsce, w którym środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu. W prostych słowach jest to po prostu rozłożenie masy na kole, aby we wszystkich miejscach była ona taka sama. Występowanie obszarów o większej lub mniejszej masie jest bardzo niekorzystne dla ergonomii jazdy i wiąże się z wieloma czynnikami, które mogą wpływać na komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.

Jakie są przyczyny i skutki jazdy na źle wyważonych kołach?

Przyczyn złego wyważenia kół jest wiele i wynikają one zazwyczaj z procesu eksploatacji samej opony. Najczęściej winne jest to zużycie opony (nierównomierne starcie bieżnika), zużycie felgi i amortyzatora, niedokładne osadzenie i umocowanie koła na piaście, czy nieprawidłowe ułożenie względem siebie felgi i opony. Jeżeli chodzi o fizyczne przyczyny źle wyważonych kół, to najczęściej jest to najechanie na krawężnik podczas parkowania – szczególnie w przypadku, gdy krawężnik jest wysoki..

Warto podkreślić, że jazda na źle wyważonych kołach potrafi mieć bardzo negatywne skutki. Głównym z nich jest pogorszona sterowność i przyczepność samochodu, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Źle wyważone koła są w stanie wpłynąć na szybsze zużywanie amortyzatorów, drążków kierowniczych, łożysk i samych opon. Po czym poznać, że koła w samochodzie są źle wyważone? Najczęściej są to drżenia na kierownicy, charakterystyczny szum podczas jazdy i nietypowe zużycie bieżnika.

Ile kosztuje wyważenie opon i jak często należy to robić?

Cena wyważenia zależna jest przede wszystkim od rodzaju koła, które należy wyważyć. Koła stalowe są tańsze, koła aluminiowe czyli alufelgi niestety droższe. Koszt w przypadku samochodów osobowych to około 50-70  złotych za komplet kół stalowych i 80-100 złotych za komplet alufelg (ceny różnią się w zależności od regionu). Warto dodać, że lepiej posiadać dwa komplety kół z oponami na sezon letni i zimowy, wyważenie bez demontażu opon jest tańsze. Jeżeli posiadamy w aucie alufelgi np. 21” i niskoprofilową twardą oponę typu Run Flat, wyważenie kół może kosztować więcej. Jeżeli poruszamy się głównie po mieście nie mamy gdzie magazynować kół i chcemy zaoszczędzić na częstych wymianach, alternatywą mogą być opony całoroczne.

W przypadku auta terenowego za wyważenie możemy zapłacić od 50 złotych za jedno koło. Należy podkreślić, że jeżeli chodzi o częstotliwości wyważania kół, to powinno się je robić co 10.000 – 15.000 kilometrów, lub w przypadku udziału w wypadku drogowym, kolizji, dłużej jazdy w trudnych warunkach i nierównym gruncie nawet częściej.

Menu