Ekspert radzi

Jak kupić używane auto praktyczne porady

Jak kupić samochód — praktyczne porady

Jak nie dać się nabrać na sztuczki sprzedających używane samochody? Czy kupno dobrego auta z drugiej ręki jest w Polsce możliwe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o co pytać sprzedającego auto. Radzimy też, od czego zacząć sprawdzanie samochodu, zwłaszcza używanego.

Kupno używanego samochodu — od czego zacząć?

Nie musisz znać się na motoryzacji, żeby dokonać wstępnych oględzin używanego auta. Umów się ze sprzedawcą w ciągu dnia, abyś mógł obejrzeć samochód przy dobrym świetle. Zacznij od oceny wizualnej karoserii. Szukaj ognisk rdzy, wgnieceń, zadrapań, nierówności, źle spasowanych elementów. Jeśli wypatrzysz jakąś nieprawidłowość, będzie to wskazówka, że auto mogło być naprawiane po stłuczce. Mało który używany samochód jest zupełnie nietknięty przez choćby drobną kraksę. Poproś więc sprzedawcę o numer VIN pojazdu. W rejestrze online sprawdzisz, czy widoczne defekty to faktycznie wina lekkiego otarcia, czy może większej kolizji.

Zakup używanego auta — co sprawdzić na jeździe próbnej?

Gdy wsiądziesz do auta, przyjrzyj się jego wnętrzu. Oceń stan tapicerki, kokpitu, plastików i innych elementów. Szukaj śladów zużycia i zniszczeń, na przykład dziur wypalonych od papierosa. Zwróć uwagę na to, czy świecą się kontrolki sygnalizujące jakiś problem z samochodem. Kupno używanego auta nie może się odbyć również bez jazdy próbnej. Gdy już zasiądziesz za sterami, przetestuj: czy biegi zmieniają się płynnie, czy nie słychać stuków i hałasu silnika, jak działają hamulce, czy samochód nie gubi trakcji i odpowiednio reaguje na ruchy kierownicą. Jeżeli wszystkie testy wypadną pozytywnie, prawdopodobnie będziesz na dobrej drodze do kupna dobrego używanego auta.

Jak kupić dobre auto używane?

Takie samodzielne sprawdzanie pojazdu pozwala jednak tylko na pobieżną ocenę stanu samochodu. Używane auto przygotowane do zakupu może mieć zamaskowane wady, których nie da się wykryć na pierwszy rzut oka. W tym momencie powinni wkroczyć auto eksperci, którzy szczegółowo sprawdzą stan używanego auta przed zakupem. Nasi doradcy samochodowi wiedzą, co najchętniej ukrywają właściciele pojazdów i jak zweryfikować rzeczywisty stan kupowanego auta. Dzięki naszej pomocy używany samochód kupisz świadomie i długo będziesz się cieszył swoim nowym nabytkiem.

Menu