Ekspert radzi

Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem – czy to jest bezpieczne, jak to się robi?

Ekonomiczna jazda samochodem ma stale rosnące grono zwolenników, którzy starają się jeździć tak ekonomicznie, jak to tylko możliwe. Jednym ze sposobów ecodrivingu jest oczywiście hamowanie silnikiem. Wokół tej metody hamowania jest dużo opinii i podzielonych zdań. W niniejszym tekście dowiecie się czym jest hamowanie silnikiem i jaki ma to na niego wpływ.

Czym jest hamowanie silnikiem?

Metoda hamowania silnikiem jest wśród kierowców bardzo popularna, ponieważ pozwala na ekonomiczną i bezpieczną jazdę. Warto podkreślić, że hamowanie silnikiem nie jest niczym trudnym i skomplikowanym, ponieważ jest to metoda wytracania prędkości poprzez redukcję biegów. Ten sposób hamowania jest nie tylko bezpieczny, ale także i ekonomiczny dlatego zdecydowana większość kierowców korzysta z tej metody.

Hamowanie silnikiem – czy jest to bezpieczne dla jednostki napędowej

Wokoło tematu hamowania silnikiem narosło wiele mitów i niedomówień. Według tych teorii metoda hamowania silnikiem miałaby nadwyrężać jednostkę napędową i powodować jej stopniowe niszczenie. Jest to mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą, ponieważ hamowanie silnikiem w żaden sposób nie nadwyręża samego silnika. Chodzi oczywiście o stopniowe i umiejętne hamowanie silnikiem, ponieważ redukcja z 5 biegu na 2 (choć mało prawdopodobna) faktycznie mogłaby spowodować poważne szkody. Jednakże hamowanie silnikiem polega na stopniowej redukcji biegów, dlatego do sytuacji powyższej dojść nie może.

Dlaczego hamowanie silnikiem jest bezpieczne i ekonomiczne

Wytracanie prędkości poprzez redukcję biegów zapewnia kierowcy zdecydowanie większe bezpieczeństwo, niż jazda na popularnym „luzie”. Stopniowe redukowanie biegów zapewnia samochodowi stabilność. Jest to wyraźnie zauważalne w samochodach nie wyposażonych w system ABS, ponieważ wówczas gwałtowne hamowanie może całkowicie zablokować koła.

Jeśli chodzi o ecodriving, to metoda hamowania silnikiem w dużym stopniu zmniejsza zużycie paliwa. Jak to możliwe? Nowe samochody w momencie, gdy puszczamy gaz na włączonym biegu, to wówczas układ wtryskowy przestaje pompować paliwo do komór spalania. W tym momencie tłoki poruszają się za sprawą obracających się kół. Dzięki temu hamowanie silnikiem jest doskonałym sposobem na wytracenie prędkości oraz ekonomiczną jazdę.

Warto podkreślić, że hamowanie silnikiem możliwe jest także w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Puszczenie pedału gazu rozpoczyna automatyczną redukcję biegów na niższe. Co więcej, w przypadku automatycznych skrzyni biegów z możliwością manualnej zmiany przełożenia, hamowanie silnikiem wykonujemy za pomocą dźwigni lub łopatek do zmiany biegów.

Czy hamowanie silnikiem powoduje większą eksploatacje niektórych części samochodu?

Nie da się ukryć, iż hamowanie silnikiem faktycznie wpływa na zwiększoną eksploatację niektórych części, takich jak np. sprzęgło. Niemniej jednak, jest to tylko trochę szybsze zużywanie sprzęgła, niż przy normalnych warunkach, dlatego hamowanie silnikiem jest zdecydowanie korzystne zarówno dla bezpieczeństwa jak i ekonomii jazdy samochodem. Sprzęgło należy zaś do elementów eksploatacyjnych, także i tak musi być wymieniane wedle zużycia.

keyboard_arrow_up