Ekspert radzi

Auta ze Szwajcarii

Auta ze Szwajcarii – jak sprawdzić i sprowadzić?

Szwajcaria uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Nie ma więc co się dziwić faktem, iż samochody ze Szwajcarii są w Polsce coraz bardziej popularne. Szwajcarskie auta znane są z wysokiego standardu, ponieważ szwajcarzy przyzwyczajeni są do komfortu. Na co należy zwracać uwagę ściągając szwajcarskie samochody do Polski i czy taki rodzaj transakcji jest dla polskiego kierowcy opłacalny?

Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii, czyli sposób na tanie i dobre auto

Samochody ze Szwajcarii uznawane są za dobre i solidne w atrakcyjnej cenie. O jakości szwajcarskich samochodów ma świadczyć fakt, iż szwajcarskie badanie techniczne samochodu jest bardzo restrykcyjne. Co więcej, w samej Szwajcarii nie ma tak dużo handlarzy samochodowych, jak w krajach Unii Europejskiej, dzięki czemu szwajcarskie samochody są bardziej zadbane i nie przechodzą przez tuzin kolejnych właścicieli. Auta ze Szwajcarii charakteryzują się zazwyczaj małym przebiegiem, który ze względu na poważne podejście do badania technicznego, na pewno nie jest cofany. Warto zaznaczyć, iż sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii nie jest bardziej skomplikowane, niż ściągnięcie auta z krajów Unii Europejskiej. Jedyną różnicą jest obowiązek uiszczenia opłaty za odprawę celną, ponieważ Szwajcaria nie jest jednym z krajów członkowskich UE. Cło dla samochodów sprowadzanych ze Szwajcarii wynosi 10% ceny auta.

W jaki sposób kupić samochód ze Szwajcarii?

Sposobów na zakup samochodu ze Szwajcarii jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest wyjazd do Szwajcarii i zakup samochodu na miejscu. Dzięki temu kierowca może dokładnie obejrzeć kupowany samochód, jednakże sama podróż i dojazd do konkretnych sprzedawanych samochodów jest bardzo czasochłonny. Dlatego też jednym z najpopularniejszych sposobów na sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii jest korzystanie z firm, które oferują taką usługę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wybór właściwej instytucji jest niezwykle istotny, ponieważ renoma takiego pośrednika realnie wpływa na jakość samochodu, jak i samej usługi sprowadzenia auta do Polski. Najmniej popularnym sposobem jest zakup samochodu w polskim komisie, w którym auta sprowadzane są z kraju Helwetów. Komisy często sprzedają samochody powypadkowe, dlatego w takim przypadku zalecana jest daleko idąca ostrożność.

Sprowadzenie samochody ze Szwajcarii – najważniejsze formalności

Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii wiąże się z dopilnowaniem wielu niezbędnych formalności. Jeżeli decydujesz się na sprowadzenie takiego auta przez komis, to wiele czynności nie jest już na Twojej głowie, jednak warto wiedzieć, które dokumenty są niezbędnie potrzebne oraz jakich formalności należy dopilnować. Najważniejszym dokumentem jest dowód rejestracyjny (Fahrzeugausweis), który musi mieć pieczątkę wyrejestrowania auta. Bez dowodu i pieczątki, nie ma możliwości zarejestrowania takiego samochodu w Polsce.

Akcyza musi być opłacona w ciągu 30 dni według stawki:
• 3,1% wartości samochodu – silnik o pojemności 2000 cm3,
• 18,6% wartości samochodu – silnik o pojemności powyżej 2000 cm3.
Zakup samochodu wyprodukowanego w Szwajcarii wiąże się także z opłatą cła, która wynosi 10% wartości auta. Taki samochód należy zarejestrować w ciąg 30 dni. Do tego dochodzą oczywiście koszty tłumaczenia dokumentów.

Podsumowanie

Sprowadzanie samochodu ze Szwajcarii nie różni się zbytnio od sprowadzania z krajów Unii Europejskiej. Atrakcyjność samochodów ze Szwajcarii jest większa ze względu na m.in bogatsze wyposażenie.  Pamiętaj że wyposażenie samochodu to nie wszystko! Liczy się stan samochodu i bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Większa część sprowadzanych aut do Polski jest po większych lub mniejszych kolizjach, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie auta ze Szwajcarii przed jego zakupem. Warto skorzystać z dokładnej weryfikacji, zyskamy wiedzę o stanie samochodu, przekażemy informację, które elementy auta uległy uszkodzeniu. Czy warto interesować się danym egzemplarzem czy raczej odpuścić sobie jego zakup.

keyboard_arrow_up