Ekspert radzi

Alufelgi

Alufelgi, felgi aluminiowe – jak dbać ?

Spis treści

  1. Mycie i zabezpieczenie felg, to podstawa ich odpowiedniej pielęgnacji
  2. Czy można używać felg zimą?
  3. Dlaczego warto dbać o alufelgi?

Lubisz chodzić w czystych i zadbanych butach? Dla Twojego samochodu felgi są właśnie niczym buty. Po pierwsze, ich odpowiednie wyważenie gwarantuje przyczepność samochodu do drogi i bezpieczeństwo, zaś po drugie stanowią istotny element tego, jak Twoje auto się prezentuje.

Z tego też powodu tak istotna jest odpowiednia troska o felgi, która nie opiera się wyłącznie na umyciu ich na myjni samoobsługowej. Co zatem robić, aby odpowiednio zadbać o felgi? I czy niebezpieczeństwo używania felg zimą jest faktem, czy jedynie powtarzanym mitem?

Mycie i zabezpieczenie felg, to podstawa ich odpowiedniej pielęgnacji

Felgi zbierają zabrudzenia oraz czarny pył z klocków hamulcowych, zimą sól. Pozostawienie takich zabrudzeń, utrudnia nam pozbycie się ich w łatwy sposób. Sól drogowa i nasze zaniedbanie może spowodować pojawienie się korozji wżerowej aluminium. Wskutek działania wody z solą na powierzchni alufelgi mogą tworzyć się małe wżery psujące aspekt wizualny. Jeżeli chcesz dłużej cieszyć się pięknym wyglądem alufelg, zimą w odwilż wybierz się na myjnie samoobsługową i za przysłowiowe 2 złote umyj wszystkie koła, pozbędziesz się zalegających zabrudzeń i soli. Warto dbać o alufelgi i je odpowiednio zabezpieczać. Dobre kosmetyki detailingowe pozwolą odpowiednio umyć i zabezpieczyć nasze koła.

Poszczególne preparaty spokojnie radzą sobie z usunięciem nawet najbardziej problematycznych zanieczyszczeń.  Co więcej, dzięki takim preparatom czyszczenie nawet bardzo złożonych pod kątem kształtu felg nie jest problemem, gdyż detergenty te wnikają w najgłębsze zakamarki aluminiowej felgi. Następnie wystarczy tylko zmyć felgę wodą. Czy to wszystko? Otóż kolejnym etapem pielęgnacji felg jest nałożenie odpowiednich preparatów zabezpieczających. Dzięki temu zabrudzenia nie będą osadzały się na felgach tak szybko.

Czy można używać felg zimą?

Zima jest bardzo specyficzną aurą dla każdego samochodu, ponieważ na drogach jest ślisko, mokro i zimno. Co więcej, w trakcie opadów śniegu i oblodzeń, na drogi wysypywana jest sól, która wyjątkowo niekorzystnie wpływa zarówno na karoserię samochodową, jak i alufelgi. Z tego też powodu powstał mit, jakoby używanie alufelg zimą było niewłaściwe. Oczywiście alufelgi mogą być z powodzeniem używane przez całą zimę, jednak istnieją dwie, podstawowe zasady, których trzeba się trzymać.

  • Regularnie myj alufelgi, aby opłukać z nich warstwę soli, która faktycznie jest dla nich wyjątkowo niekorzystna.
  • Używaj chemii samochodowej do mycia felg oraz preparatów zabezpieczających. Dzięki temu stworzysz na felgach hydrofobową warstwę, przez którą brud i sól nie będą tak łatwo osadzały się na ich powierzchni.

Warto dodać, że zimowa pora niesie dla alufelg także inne zagrożenia, niż tylko sól na drogach. Oblodzona droga wydłuża drogę hamowania w ekstremalny sposób. Nagłe hamowanie często kończy się kołem na krawężniku, co w przypadku alufelg może prowadzić do ich poważnego uszkodzenia. Z tego też powodu jeżdżąc na aluminiowych alufelgach zimą, warto być wyjątkowo ostrożnym, aby nie zdeformować ich na krawężniku.

Dlaczego warto dbać o alufelgi?

Każdy samochodów z alufelgami wygląda od razu lepiej. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa, pozwoli cieszyć się ich dobrym wyglądem przez kolejne sezony. Źle utrzymane alufelgi szybko niszczeją z powodu utleniania się aluminium, regularne odwiedzanie myjni samoobsługowej,  to swoisty obowiązek każdego właściciela auta na tzw. alusach.

Menu