Ekspert radzi

Jazda pod wplywem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu – odpowiedzialność kierowcy

Piłeś? Nie jedź! Tak mówi popularny slogan, którego zadaniem jest zniechęcenie kierowców do prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Choć problem ten zaczyna się zmniejszać, tak stale stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo na drogach.

Z tego też powodu ustawodawca stale podwyższa kary za jazdę po alkoholu. Z tego względu coraz większa ilość kierowców zastanawia się nad tym, jaka ilość alkoholu we krwi jest w Polsce dopuszczalna pod kątem prawa drogowego. Temat jest wyjątkowo drażliwy, dlatego odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi oraz w wydychanym powietrzu?

Teoretycznie zawsze po spożyciu alkoholu nie powinno się wsiadać za kierownicę. Tak mówi teoria, jednak praktyka bywa o wiele bardziej skomplikowana i złożona. Weźmy pod uwagę przykład, w którym kierowca bierze udział w suto zakrapianych urodzinach. Choć pozostał on w domu przez najbliższe godziny, tak w południe następnego dnia chce on podjechać do sklepu. On sam fizycznie czuje już, że nie jest pod wpływem alkoholu, ale czy aby na pewno? W takich właśnie sytuacjach pojawia się wątpliwość odnośnie ilości alkoholu nie tylko we krwi, ale także w wydychanym powietrzu.

W idealnym świecie taki kierowca pójdzie po prostu do najbliższej jednostki policyjnej i skorzysta z badania alkomatem. Jest ono całkowicie darmowe. Niestety takie komisariaty nie zawsze są na wyciągnięcie ręki. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej nie wsiadać za kółko. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według obowiązujących dziś przepisów poziom alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,2 promila. Jeśli chodzi zaś o poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, to nie może być on większy, niż 0,1 mm w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Jak wyglądają poszczególne alkohole, jeśli chodzi o podział promili?

Trzema najpopularniejszymi trunkami wyskokowymi, z których korzystają polscy kierowcy, są piwo, wino oraz wódka. Jeśli chodzi o chmielowy trunek, to przyjmuje się średnio, że jedno piwo powoduje wzrost poziomu alkoholu we krwi do 0,26 promili i 0,13 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Jak widać jest to stan, w którym niedopuszczone jest kierowanie pojazdem. Jedno piwo skutecznie wyklucza z jazdy samochodem.

W przypadku jednego kieliszka wina o pojemności około 100 ml i mocy 12%, wypicie go przez mężczyznę ważącego 80 kg spowoduje wzrost poziomu alkoholu we krwi do ok. 0,1 promili po godzinie od spożycia. Z kolei ważąca 50 kg kobieta po godzinie od spożycia takiego samego kieliszka wina będzie miała we krwi około 0,35 promili.

Jeśli chodzi zaś o wódkę, to kieliszek o pojemności 50 ml (40% wódka) po spożyciu prze 80 kilogramowego mężczyznę wyniesie po godzinie około 0.15 promili. Z kolei kobieta o wadze 50 kg aż 0.45 promili.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Restrykcje i kary dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu stale się zwiększają. Dziś kara za jazdę pod wpływem alkoholu to kara grzywny w wysokości do 5000 złotych, kara aresztu do 30 dni lub ograniczenie wolności do 90 dni (trzy miesiące). Co więcej, na kierowcę może także zostać nałożony zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący do 3 lat oraz utrata pojazdu.

keyboard_arrow_up