Spis treści
- Co to jest powłoka ceramiczna?
- Czym charakteryzuje się powłoka elastomerowa?
- Czym różni się powłoka ceramiczna od elastomerowej?
- Którą powłokę wybrać? Która jest bardziej opłacalna?
Stosowanie powłok ochronnych na karoserię jest obecnie najlepszym sposobem na ochronę lakieru. Wygląd lakieru jest głównym czynnikiem wpływającym na to w jaki sposób prezentuje się dany samochód, dlatego utrzymanie karoserii w nienagannym stanie jest tak istotne.
Auto detailing staje się dziś coraz bardziej popularny, dlatego też powłoki ochronne zaczynają być stosowane zarówno na nowszych, jaki i starszych samochodach. W tym tekście przedstawimy dwa popularne dziś rodzaje powłok, czyli ceramiczną oraz elastomerową. Która z nich jest lepsza?
Co to jest powłoka ceramiczna?
O ceramice na samochód słyszał każdy kierowca, który choć trochę interesuje się tematem auto detailingu oraz utrzymania samochodu w jak najlepszej formie. Powłoka ceramiczna jest cieczą nano-ceramiczną, której zadaniem jest wypełnienie mikroskopijnych pęknięć, szczelin i niedoskonałości lakieru.
Taka powłoka sprawia, że samochód staje się hydrofobowy, dzięki czemu karoseria odpycha cząsteczki wodny, nie pozwalają się na osadzanie się brudu i zanieczyszczeń. Powłoki ceramiczne w zdecydowanej większości składają się z kwarcu, dlatego wyróżniają się twardością.
Niestety ze względu na swoją sztywność, powłoka ceramiczna bardzo słabo pochłania uderzenia, przez co ma tendencję do mikro-pęknięć i nie ma zdolności do samo-naprawy.
Czym charakteryzuje się powłoka elastomerowa?
Powłoka elastomerowa jest nowoczesnym rozwiązaniem zabezpieczającym powierzchnię różnych pojazdów, takich jak samochody, motocykle, łodzie, czy nawet samoloty. Głównym wyróżnikiem powłok nowej generacji jest to, że oprócz zawartości krzemu (nie tak dużej jak w przypadku powłok ceramicznych) posiadają one także długi i splątane łańcuchy polimerowe.
W łańcuchach tych krzem stanowi niewielką część i połączony jest z węglowodorami oraz innymi pierwiastkami. Dzięki temu powłoka elastomerowa jest bardzo wytrzymała, skutecznie pochłaniając uderzenia. Co więcej, powłoka elastomerowa posiada zdolność do samoregeneracji oraz jest hydrofobowa.
Czym różni się powłoka ceramiczna od elastomerowej?
Pierwszą różnicą, która zdecydowanie jest najbardziej zauważalna jest to, że powłoka elastomerowa nie wymaga regularnych przeglądów, za sprawą swojej elastyczności. Powłoka ceramiczna wymaga regularnego serwisowania, które najczęściej odbywa się co 6 lub 12 miesięcy, zaś koszt takiego serwisowania oscyluje w granicach 300-500 złotych.
Powłoka elastomerowa wyróżnia się o wiele większą wytrzymałością do pochłaniania uderzeń, dlatego jest zdecydowanie trwalsza od tej ceramicznej. Co więcej, zdolność powłoki elastomerowej do samoregeneracji sprawia, że nawet poważne zarysowania znikają z powierzchni lakieru, w przeciwieństwie do zarysowań na powłoce ceramicznej. Aby skutecznie pozbyć się zarysowań z powłoki elastomerowej wystarczy polać karoserię wrzątkiem i wówczas rysy same znikają.
Którą powłokę wybrać? Która jest bardziej opłacalna?
Przed tym dylematem staje każdy kierowca, który chce skutecznie zabezpieczyć karoserię swojego samochodu przez działaniem wszelkich czynników, zarówno mechanicznych, jak i atmosferycznych. Naszym Klientom polecamy zabezpieczyć świeży lakier bez zarysowań od razu po odbiorze nowego samochodu z salonu. Warto zainteresować się również zabezpieczeniem błyszczących czarnych elementów pianoblack przezroczystą folią PPF.
Jeżeli przyjrzymy się właściwościom i cechom tych dwóch powłok, to zdecydowanie lepiej wypada ta elastomerowa. Zdolność do samonaprawy i pochłaniania uderzeń oraz hydrofobowość sprawiają, że powłoka elastomerowa jest ultymatywnym sposobem na zabezpieczenie karoserii. Co więcej, producenci takich powłok dają gwarancję 12 lat, ponieważ elastomery wiążą się z lakierem. Minusem tego rozwiązania jest jego cena, która potrafi osiągnąć nawet poziom 4000 złotych w zależności od regionu Polski.
Powłoki ceramiczne są zdecydowanie mniej odporne i nie posiadają zdolności do samoregeneracji, jednakże ich atutem jest cena. Roczna powłoka to koszt około 1000 złotych zaś za 5-letnią ceramikę trzeba zapłacić do 3000 złotych. Warto jednakże dodać, że do ceny ceramiki należy dodać jeszcze regularne przeglądy które dodają około 300-500 złotych na przestrzeni 6-12 miesięcy.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę sumaryczny koszt obydwu rozwiązań, to wówczas jasnym staje się fakt, że powłoki elastomerowe są zdecydowanie bardziej opłacalne i lepiej chronią karoserię od ich ceramicznej alternatywy.