Ekspert radzi

wady ukryte auta

Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej lub firmy

Zakup samochodu używanego to najlepszy sposób na to, aby stać się właścicielem dobrego auta w atrakcyjnej cenie. Warto jednakże podkreślić, iż w ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o przypadkach, w których samochód sprzedawany z tzw. wadą ukrytą. Co zrobić w takiej sytuacji i jakie konsekwencje grożą nieuczciwym sprzedawcom?

Czym dokładnie jest ukryta wada samochodu?

Problem ukrytej wady samochodu staje się obecnie coraz częściej wspominany, ponieważ przypadki, w których sprzedawcy zatajają mankamenty fizyczne (lub prawne) samochodu są dość częste. Takie kłamstwo szybko wychodzi na jaw, co sprawia, że nieuczciwy sprzedawca musi wówczas mierzyć się z przykrymi konsekwencjami.

Warto zaznaczyć że wady ukryte dzielą się na dwa rodzaje:

  • Fizyczne – dotyczą one technicznej strony pojazdu. Najczęściej są to zamaskowane usterki, cofnięty licznik, tymczasowe rozwiązania, lub ukryte uszkodzenia powypadkowe.
  • Prawne – brak możliwości zarejestrowania pojazdu, pojazd pochodzący z kradzieży, etc.

Takie wady najczęściej ukrywane są w bardzo umiejętny i sprytny sposób, dlatego kierowca nie może ich znaleźć przy oględzinach kupowanego samochodu. Należy podkreślić, że wady ukryte są naprawdę niebezpieczne, ponieważ mogą wpływać na stan techniczny samochodu. Dlatego też warto pamiętać o tym, żeby przed zakupem samochodu sprawdzić jego stan faktyczny – zachęcamy do skorzystania z usługi sprawdzenia auta z firmą EkspertCar!

Czy ukryta wada samochodu obciąża odpowiedzialnością sprzedawcę?

Wiele osób obawia się zakupu samochodu używanego ze względu na wady ukryte. Warto jednakże zauważyć, że nawet w przypadku wykrycia takiej wady, prawo jest po stronie kupca, a nie sprzedawcy. Jeżeli wykryje się w samochodzie poważną usterkę bądź wadę, która nie była przedstawiona przez sprzedającego, to wówczas kupiec może domagać się usunięcia wad znalezionych w nowo nabytym samochodzie (ważne, aby samemu nie dokonywać napraw).

Znalezioną wadę ukrytą należy odpowiednio udokumentować poprzez opinię eksperta lub mechanika samochodowego. Bardzo dużo osób po wykryciu usterek, wad chce oddać samochód a to nie jest takie łatwe. Na początku sprzedawca może zobowiązać się do pokrycia całej lub częściowej kwoty naprawy pojazdu, jeżeli nie wykaże zainteresowania możemy wejść na drogę sądową i domagać się swoich praw. Prawo rękojmi obowiązuje przez 24 miesiące od zakupu samochodu i to właśnie w tym czasie powinniśmy powiadomić sprzedającego o znalezionej wadzie ukrytej.

Czy firmę także obowiązuje prawo rękojmi?

Często zdarza się, że samochód sprzedawany jest przez firmę, co wiąże się np. z brakiem obowiązku opłaty podatku z tytułu umów cywilnoprawnych. W przypadku wykrycia wady ukrytej w sprzedanym przez firmę samochodzie, kupujący (w przypadku zakupu od firmy nazywany konsumentem) także zabezpieczony jest zapisami dotyczącymi prawa rękojmi, które szczegółowo określone są w art.556 Kodeksu cywilnego. Kupujący ma wówczas prawo do żądania naprawy samochodu, lub wymiany na inny wolny od wad, obniżenia ceny sprzedaży, a także odstąpienia od umowy i zwrotu wydanych pieniędzy.

Podsumowując, wady ukryte nie są czymś, z czym kupujący zostaje sam na sam. Prawo rękojmi przez 24 miesiące zabezpiecza kupującego przed takimi sytuacjami. Kupujący powinien dobrze znać swoje prawa i to, czego może żądać od sprzedającego. Warto dodać na koniec, że zdarzają się również sytuacje kiedy to konsument naciąga prawo i próbuje oszukać sprzedawcę wymuszając kwoty na naprawę zakupionego pojazdu. Dlatego też każda taka sytuacja wymaga sprawiedliwego i rzetelnego arbitrażu.

Menu