Martwe pole potrafi przyczynić się do stłuczek na parkingu, a także do naprawdę groźnych wypadków. Z tego powodu do niektórych samochodów wprowadzono systemy wykrywania martwego pola. Co więcej, dziś takie czujniki możemy zamontować praktycznie w każdym samochodzie zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo. W jaki sposób działają czujniki pola martwego? Zapraszamy do lektury!
Czym jest martwe pole?
Na samym początku warto wyjaśnić czym tak naprawdę jest martwe pole, ponieważ zdecydowana większość kierowców kojarzy ten termin, lecz nie zawsze jest w stanie określić czym ono dokładnie jest. Mianem martwego pola nazywamy obszar, który niewidoczny jest w lusterkach bocznych i lusterku wstecznym. Zjawisko martwego pola wynika z bardzo prostej przyczyny – otóż lusterka nie są w stanie objąć całej przestrzeni wokół pojazdu, dlatego te newralgiczne miejsca nazwano martwym polem.
Martwe pole jest najczęściej efektem błędnego ustawienia lusterek, jednakże w niektórych pojazdach nawet prawidłowo nastawione lusterka mogą zostawiać niewielki obszar, który będzie poza ich zasięgiem. Niektórzy instruktorzy prawa jazdy twierdzą, że przy dobrze ustawionych lusterkach można cofać bez oglądania się do tyłu – jest to prawda, pod warunkiem, że obiekty z tyłu nie są ruchome (jak np. dzieci). W przypadku zapełniania przestrzeni bagażnikowej po sam sufit, pozostaje wyłącznie patrzenie w lusterka.
Jak niebezpieczne jest martwe pole?
Przy wykonywaniu jakichkolwiek manewrów na drodze najważniejsza jest dobra widoczność. Martwe pole uniemożliwia dokładne rozeznanie się w sytuacji, co przy wykonywaniu manewru zmieniania pasu, wyprzedzania lub wymijania może być bardzo niebezpieczne. Wystarczą ułamki sekund, aby błędnie ocenić sytuację i rozpocząć zmianę pasa, która zakończyć może się poważnym wypadkiem.
Co więcej, martwe pole sprawia też duże zagrożenie dla rowerzystów, ponieważ przy skręcie taki kolarz może być dla kierowcy po prostu niewidoczny, mimo spojrzenia na lusterka. W przypadku parkowania martwe pole może w znaczący sposób utrudnić odpowiednie zaparkowanie samochodu, a w najgorszym scenariuszu, doprowadzić do stłuczki.
BLIS i Valeo Safe Side, czyli sposoby na martwe pole
Współczesne rozwiązania technologiczne pomagają całkowicie wykluczyć zjawisko martwego pola dzięki specjalnie do tego skonstruowanym systemom. Pierwszym takim systemem był BLIS (Blind Spot Information System), czyli system monitorowania martwego pola, który ostrzegał kierowcę, gdy pojazd, rowerzysta czy przechodzień, znalazł się w newralgicznym miejscu za samochodem.
arto dodać, że ten innowacyjny system koncern Vovlo opatentował jeszcze w 2004 roku i w tym samym roku wprowadził go do seryjnej produkcji. Auta marki Volvo do dziś korzystają z tego systemu, jednakże powstało także kilka innych urządzeń, które pozwalają zamontować czujnik artwego pola w każdym samochodzie.
Jednym z takich systemów jest Valeo Safe Side – bezinwazyjne czujniki RADAR wykrywają pojazdy w martwym polu i sygnalizują to z pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Dzięki prostej konstrukcji i łatwej instalacji, system ostrzegania przed martwym polem może być zamontowany w dosłownie każdym samochodzie.
Wybierając samochód używany warto dokładnie sprawdzić jakość działania systemu ostrzegającego przed martwym polem, ponieważ wady takich czujników mogą doprowadzić do stłuczki lub nawet wypadku. W EkspertCar dokładnie sprawdzamy kupowany samochód, pod każdym kątem, dlatego klient ma pewność, że kupuje dobry i dokładnie przeskanowany pojazd – wykonujemy diagnostykę komputerową i możemy wykryć awarię fabrycznie zamontowanego czujnika martwego pola.