Ekspert radzi

Leasing samochodu Polski lad

Polski Ład a leasing samochodu – jakie zmiany się szykują?

Polski Ład jest największą zmianą w kwestii podatków od co najmniej trzech dekad. Niektórzy go krytykują, inni zachwalają, ale jedno jest pewne, ponieważ program ten wniesie wiele zmian. Warto podkreślić, że dość drastyczne zmiany szykują się w leasingu, przez co wykup auta nie będzie już tak korzystny. Jak będą dokładnie wyglądały te zmiany?

Definitywny koniec ery prywatnego wykupu auta służbowego  

Definitywne zmiany systemu podatkowego, które wprowadza Polski Ład, uderzają także w leasing, ponieważ , jeśli przepisy wejdą w obecnym stanie, to wówczas zlikwidują możliwość wykupu prywatnego z leasingu. Oczywiście wszystko rozbija się o podatki, które dotychczas nie były odprowadzane od takiego zakupu. Polski Ład drastycznie zmieni te zasady, ponieważ od początku 2022 roku, przedsiębiorcy nie będą mogli sprzedać samochodu bez podatków po pół roku od wykupienia go z leasingu.

Jest to bardzo duża zmiana, ponieważ do tej pory można było wyłączyć z przychodu kwoty uzyskane ze zbycia składników majątku, po upływie sześciu miesięcy od wykupu na osobę prywatną, po zakończeniu umowy leasingowej. Nowa ustawa w zdecydowanym stopniu zmienia panujące dotąd zasady, ponieważ wspomniany okres zostaje wydłużony aż 12-ktornie!

Nowe przepisy stanowią, iż nie będzie już dowolności zaliczania przedmiotu leasingu dla potrzeb działalności gospodarczej czy też użytku prywatnego. Wprowadzono regulację mówiącą o tym, że w momencie wykupu pojazdu z leasingu na cele prywatne, a następnie sprzedaży przed upływem 6 lat! – taką operację gospodarczą traktować się będzie jako sprzedaż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i w konsekwencji odprowadzić VAT i to jeszcze według wartości rynkowej. Podatek będzie naliczany od różnicy między wartością wykupu a ceną rynkową, a nie od ceny sprzedaży.

Duży podatek VAT przy prywatnym wykupie samochodu leasingowego

Największa zmiana i mocne obciążenie kieszeni przedsiębiorców będzie miało miejsce w przypadku naliczania podatku VAT od wykupionego samochodu. Dotychczas rozwiązanie to było symboliczne, ponieważ dotyczyło naliczania od ostatniej raty kredytowej, nazywanej także ratą wykupu – jej wartość wynosiła w zdecydowanej większości przypadków symboliczny 1%.

Po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu, podatek VAT obliczany będzie przy pomocy realnej wartości pojazdu, co znacznie podniesie jego wysokość. Z tego powodu wykup samochodu poleasingowego nie będzie już w ogóle opłacalny, dlatego tak naprawdę cały rynek leasingowy dostanie rykoszetem, wzrośnie za to zainteresowanie wynajmem długoterminowym różnica może sięgnąć nawet 20%.

Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

Rozwiązania prawne dotyczące wykupu samochodów poleasingowych są dla polskich przedsiębiorców bardzo niekorzystne. Czy jest jakiś sposób na przygotowanie się do nieładu w kontekście leasingu? Otóż na ten moment jedynym wyjściem jest wykupienie samochodu jeszcze przed zakończeniem roku 2021. Wówczas taki samochód będzie mógł być wykupiony na starych zasadach. Od 1 stycznia 2022 przepisy się zmienią i wówczas wykup samochodów po zakończeniu umowy leasingowej będzie po prostu mało opłacalny.

Nie da się ukryć, że nadchodzące zmiany dość mocno uderzą w cały sektor leasingowy, dlatego warto bacznie obserwować rozwój wydarzeń.

keyboard_arrow_up