Znajdujemy “świetny” używany samochód. Jedziemy na oględziny, zamieniamy kilka słów z właścicielem i po chwili chcemy już odjechać naszym nowym nabytkiem. Kluczem do udanej transakcji będzie trzymanie emocji na wodzy i dobrze skonstruowana umowa kupna-sprzedaży samochodu. Co powinien zawierać dokument, który zabezpieczy przyszłość naszego auta?
Umowa kupna sprzedaży auta — co powinna zawierać?
Wzór takiego dokumentu nie musi być stworzony przez prawnika. Umowę kupna-sprzedaży samochodu możemy przygotować na własną rękę, korzystając z dostępnych w sieci szablonów. Lepiej jednak pobierać treści sprawdzonych źródeł. Jeśli umowa będzie niekompletna lub z jednostronną korzyścią, może nie zabezpieczyć naszych interesów. Co w takim razie powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży pojazdu? Na pewno nie powinno w niej zabraknąć:
- danych personalnych kupującego i sprzedającego. W dokumencie należy zamieścić imiona i nazwiska oraz numery PESEL. Powinno się też podać adresy obu stron transakcji, które widnieją w dowodach osobistych.
- informacji o przedmiocie sprzedaży — marki, rocznika, numeru VIN i aktualnego przebiegu auta
- oświadczenia sprzedawcy o tym, że samochód nie posiada wad prawnych i nie podlega roszczeniom osób trzecich
- oświadczenia kupującego, że stan techniczny auta jest mu znany
- wysokości kwoty, za którą samochód zostanie sprzedany
- wypunktowania przedmiotów, jakie sprzedający przekaże kupującemu wraz z autem (ilość kompletów kluczyków, dokumenty, dodatkowe wyposażenie itp.)
- oświadczenia o świadomości odpowiedzialności karnej za podanie lub poświadczenie w umowie kupna-sprzedaży auta nieprawdziwych informacji.
Kupno samochodu — kiedy podpisać umowę?
Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko na drodze, ale też podczas kupowania auta. Nigdy nie dawajmy wiary zapewnieniom właściciela bez sprawdzenia stanu technicznego pojazdu przez osoby, które naprawdę znają się na motoryzacji. Nawet jeśli sprzedawca twierdzi, że na auto czeka już kolejka kupujących, nie spieszmy się z finalizacją transakcji. W przeciwnym razie możemy później słono zapłacić za kosztowne naprawy. Umowę kupna samochodu podpisujmy wyłącznie wtedy, gdy o historii i stanie samochodu będziemy już wiedzieć wszystko, co jest nam potrzebne.
Co zrobić, jeśli sprzedający auto nas oszuka?
Jeżeli zdarzy nam się kupić niesprawdzony samochód, w krótkim czasie może dojść do nieprzewidzianych usterek. Jeśli jesteśmy w stanie udowodnić, że sprzedający zataił przed nami istotne wady pojazdu, możemy założyć mu sprawę cywilną w odpowiednim sądzie. Niestety bywa, że oczekiwanie na wyrok się przeciąga, a w tym czasie i tak ponosimy koszty napraw czy wynajmu lub kupna następnego auta. Lepiej więc przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu poświadczać podpisem faktyczny stan kupowanych czterech kółek.
Przy sprawdzaniu Twojego przyszłego auta, postaw na pewność i bezpieczeństwo jazdy. Szczegółowe testowanie samochodu oddaj w ręce specjalistów z firmy Ekspertcar. Przygotujemy dla Ciebie obszerny raport z oględzin, w którym poinformujemy o wykrytych wadach i nieprawidłowościach.
Pamiętaj !
OC – Kupujący może korzystać z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprzedającego do końca okresu ubezpieczenia samochodu, ale może również wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie. Jeżeli nabywca wypowie OC, sprzedający może liczyć na zwrot składki OC po sprzedaży samochodu.
Wzór Umowy – pamiętaj również o tym żeby umowę podpisać z pełnoprawnym właścicielem auta, jeżeli sprzedający posiada przygotowaną już podpisaną umowę powinno to wzbudzić twoją czujność!