Ekspert radzi

zawiadomienie o nabyciu pojazdu

Zawiadomienie o nabyciu pojazdu – dlaczego trzeba to zrobić i w jakim terminie?

Zakup nowego samochodu jest bardzo ekscytującym momentem. Zdecydowana większość kierowców decyduje się dziś na pieczołowite sprawdzanie kupowanego samochodu, szczególnie na rynku wtórnym. Dlatego też w ferworze emocji i reakcji na nowy pojazd, bardzo łatwo jest przeoczyć formalność jaką jest zawiadomienie o nabyciu pojazdu. W jakim terminie należy to zrobić i jakie grożą konsekwencje za niedokonanie tej formalności?

Jak szybko trzeba zgłosić nabycie pojazdu?

Kupując nowy samochód bardzo często zapominamy o formalnościach, ponieważ radość z nowo nabytego pojazdu, zastępuje analityczne myślenie. Nie mniej jednak, przedłużająca się euforia i później powrót do obowiązków często sprawiają, że kierowcy zapominają o najważniejszych formalnościach. Takie zapominalstwo może ich sporo kosztować, dlatego warto wiedzieć, w jakim czasie należy zgłosić nabycie pojazdu do odpowiedniego urzędu.

Na zgłoszenie nabycia samochodu do urzędu, kierowca ma dokładnie 30 dni kalendarzowych. Musi to być zrobione od daty zakupu samochodu, czyli podpisanej umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. Warto pamiętać o dokładnych 30 dniach kalendarzowych, ponieważ nawet w przypadku spóźnienia się o dzień, kara może już objąć takiego kierowcę.

Należy w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, iż zgłoszenie nabycia pojazdu jest czymś całkowicie innym niż jego przerejestrowanie. Formalności te nie są tym samym, dlatego nabywca samochodu musi zarówno zgłosić nabycie pojazdu, jak i go przerejestrować. Wszystko w terminie 30 dni kalendarzowych.

Jakie są konsekwencje braku zgłoszenia nabycia pojazdu?

Osoby zapominalskie narażają się na karę od 200 do 1000 złotych, dlatego dopełnienie tej formalności jest w interesie każdego kierowcy. Oczywiście w przypadku późniejszego niż 30 dni dostarczenia dokumentu, on także zostaje przyjęty, jednakże wówczas przewidziana jest ustawowa kara, której wysokość ustalana jest indywidualnie. Wiele osób błędnie twierdzi, iż wszelkie formalności takie jak, zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu, lub jego przerejestrowanie, są maksymalnie wydłużone z powodu ciągle obowiązującej pandemii.

Otóż nic bardziej mylnego, gdyż nawet w okresie od 31 marca do 31 grudnia 2020, czas zgłoszenia wszystkich formalności wydłużony był o jedynie 150 dni, co dawało 180 na formalności. Warto jednocześnie podkreślić, iż urzędy cały czas zmieniają zasady, dlatego aby upewnić się, jaki termin na zgłoszenie nabycia pojazdu obowiązuje obecnie, najlepiej jest zatelefonować do urzędu komunikacji lub do starostwa. Możliwe jest także zarezerwowanie e-kolejki.

Gdzie zgłosić nabycie pojazdu?

Nabycie pojazdu można zgłosić w starostwie powiatowym, urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub za pomocą internetu. W przypadku fizycznego udania się do urzędu warto wydrukować dokument w domu i wypełnić go na spokojnie. Potrzebne dokumenty to przede wszystkim dowód osobisty, wypełnione zawiadomienie o nabyciu pojazdu, kopia dokumentu potwierdzająca nabycie pojazdu, czyli najczęściej umowa kupna-sprzedaży.

Podsumowując, formalności takie jak zgłoszenie nabycia pojazdu, choć wydają się błahe, to mogą takiego kierowcę naprawdę sporo kosztować. Z tego powodu warto pamiętać o takich rzeczach, mimo euforii jaką wywołuje nowa maszyna.

Menu