Ekspert radzi

wzrost cen aut

Wzrost cen samochodów nowych i używanych

Kiedy chcemy kupić samochód, to zawsze patrzymy na wiele ofert, by udało się zdobyć dobry samochód, w okazyjnej cenie. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i często wychodzi, że z pozoru auto kupione w przystępnej cenie nie jest na tyle dobre, jak na pierwszy rzut oka. Wymiana zużytych części zawieszenia lub usuwanie wycieków olejowych z silnika to już standard w kupowaniu aut używanych. Niestety ceny obecnie rosną i nie wygląda na to, żeby miały się zmniejszać, a wręcz przeciwnie. Skąd taki stan rzeczy? Dlaczego samochody są coraz droższe zarówno te używane, jak i te nowe z salonu?

Ceny samochodów przez najbliższy rok albo dłużej, będą stale rosnąć

Na samym początku trzeba wspomnieć o tym, że nowe samochody są obecnie coraz ciężej dostępne. Na rynku to widać, gdyż na odbiór nowego, kupionego w salonie samochodu trzeba obecnie czekać kilka miesięcy.

Eksperci mówią, że może dojść do tego, że na nowy samochód będzie się czekało nawet około roku. Im bogatsze wyposażenie tym dłuższy czas oczekiwania. Natomiast wszystkie samochody dostępne u dealerów od ręki, są bardzo szybko wykupowane. Mniejsza dostępność nowych samochodów wiąże się oczywiście ze zwiększeniem cen za te samochody. Przykrym następstwem jest również to, że możliwe jest ominięcie wyprzedaży rocznika, czyli wydarzenia, które stało się niemal tradycyjne.

Wzrost cen samochodów używanych jest obserwowany już od kilku lat. Inflacja, która stale rośnie wcale nie polepsza sytuacji, a wręcz przeciwnie. Głównym czynnikiem wzrostu cen była pandemia, która pozrywała łańcuchy dostaw, wzbudziła niepewność u Klientów,  których efektem był spadek popytu na zakup samochodu, ta sytuacja przełożyła się na problemy z komponentami elektronicznymi, czujnikami którymi nafaszerowane są współczesne samochody. Warto jednakże podkreślić, że istnieją także zalety takiej sytuacji, ponieważ w wielu przypadkach, wartość samochodu w ciągu trzech lat wzrosła, zamiast maleć, albo przynajmniej utrzymała się na takim samym poziomie. Dlatego też zakup samochodu dziś jest bardzo dobrą inwestycją kapitału.

Ile kosztuje nowy samochód w Polsce?

Wszystko będzie zależne od marki, modelu, rocznika oraz klasy samochodu. Najtańsze nowe egzemplarze zaczynają się już od 50.000PLN np. Kia Picanto czy Hyundai i10, w segmencie Premium np. Bentley Continental GT  2.000000PLN.

Są to dane z zeszłego roku, które pokazują, że już wtedy wzrost cen, względem roku wcześniej to około 12% wzrostu cen. Niestety prognozy nie są pozytywne. Zawirowania na rynku walut, brak stali, komponentów do produkcji przekładają się na wyższe kwoty i mniejsze dostępności nowych aut. Nasi eksperci podczas oględzin nowych samochodów w salonie często spotykają się z sytuacją braku wyposażenia np. kamer 360°. Warto jednocześnie zaznaczy, że takie zawirowania potrwają z pewnością kilka kwartałów.

Ile kosztuje używany samochód w Polsce?

Używane samochody ze względu na stale rosnące ceny cieszą się większą popularnością. Wiąże się to jednak z tym, że popyt na nie jest znacznie większy, co prowadzi do zwiększenia ich ceny. Jest to więc błędne koło, przez które zarówno nowe, jak i używane samochody stają się z roku na rok coraz droższe i kosztują prawie tyle co fabrycznie nowe samochody  z jedną różnicą, że są dostępne od ręki.

Dlatego też zakup używanego samochodu jest dziś bardzo rozsądnym pomysłem, zaś wcześniejsze sprawdzenie jego stanu technicznego warto zostawić naszym ekspertom!

Menu