Ekspert radzi

wymiana rozrzadu jaki koszt

Wymiana rozrządu – ile kosztuje?

Wymiana rozrządu czeka każdy samochód prędzej czy później. Wiadomo, że dla każdego kierowcy lepiej później niż wcześniej, jednak nie ma czego się tak naprawdę bać. Najczęstszymi pytaniami są oczywiście cena oraz czas, czyli odwieczne pytania „kiedy i za ile?”. Tutaj dowiesz się najważniejszych rzeczy, co do wymiany rozrządu.

Kiedy wymienić rozrząd?

Producent samochodów określa przedział w jakim oryginalny rozrząd powinien być wymieniony na nowy. Warto zainteresować się wymianą paska rozrządu od razu po zakupie auta, a jeżeli poprzedni właściciel deklaruje, że wymieniał rozrząd warto sprawdzić to u mechanika. W prosty sposób mechanik może określić czy dany pasek jest nowy czy zużyty wystarczy zdjąć obudowę rozrządu. Interwał wymiany w nowoczesnych dieslach znacznie się wydłużył i poprawiła się kultura pracy silnika. W popularnym turbo dieslu na pompo wtryskach 1.9TDI interwał wymiany określono na 90tys/k. W silnikach diesla z wtryskiem common rail interwał wymiany w popularnym vw golfie 7 1.6tdi wynosi ok. 160tys/km. W silnikach 2.0 tdi spotykamy interwały wymiany ok. 240tys/km. W silnikach benzynowych z grupy vw np. 1.4tsi Ea211 pasek podlega wymianie przy ok. 200tys/km. Zweryfikuj informację o wymianie rozrządu dzwoniąc do dealera wybranej marki, wystarczy że w dziale serwis podamy nr vin naszego pojazdu a uzyskamy prostą i szybką informację kiedy musimy zainteresować się wymianą rozrządu.

Dużo zależy też od rodzaju rozrządu, gdyż te na łańcuch są uznawane za stosunkowo wytrzymalsze, jednak nie zawsze się to sprawdza. W przypadku rozciągnięcia i hałasowania rozrządu na łańcuchu należy w pierwszej kolejności wymienić napinacz łańcucha rozrządu jeżeli to nie pomoże należy wymienić łańcuch rozrządu łącznie ze ślizgami.

Skutki niewymienionego rozrządu

Zaniedbanie wymiany rozrządu może skutkować kosztowną awarią. Prawidłowe podejście do eksploatacji pomoże zaoszczędzić wielu problemów, a także zapewni spokojny sen. Jeżeli nastąpi awaria rozrządu zazwyczaj kończy się ona remontem góry silnika, która jest bardzo kosztowna i jest uzależniona od pojemności silnika.

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Koszt będzie zależny oczywiście od modelu samochodu oraz tego, jaki występuje w nim rozrząd. Jest to dosyć złożony proces, jednak dobry mechanik nie powinien mieć problemu z wymianą rozrządu. W trakcie wymiany warto wymienić kompletny rozrząd z pompą wody. Ponieważ w przypadku awarii pompy wody poniesiemy ponowny koszt rozebrania rozrządu. Wymiana rozrządu jest więc kosztem zależnym od zastosowanych części, paska lub łańcucha rozrządu oraz od pojemności silnika czy ilości cylindrów. W przypadku samochodu silniku czterocylindrowego będzie to koszt 1000-1500 zł robocizna z częściami. Wymiana rozrządu w silniku ośmiocylindrowym to natomiast koszt 4000 zł. Pamiętajmy koszt wymiany różnić się może w zależności od regionu Polski.

Nie warto oszczędzać na rzeczach, które są niezbędne do prawidłowej pracy silnika. Po zakupie auta w każdym przypadku musimy zainteresować się wymianą oleju, filtrów i rozrządu. Nasi Klienci zawsze mogą liczyć na porady po zakupie auta. Podpowiadamy co należy wymienić po zakupie auta.

Menu