Ekspert radzi

Uszczelniacze zaworowe

Uszczelniacze zaworowe – objawy, naprawa, jaki koszt wymiany?

 

Każdy samochód narażony jest na usterki i jest to rzecz całkowicie normalna. Warto jednakże podkreślić, iż niektóre awarie są zdecydowanie bardziej poważne od innych. Awaria uszczelniaczy zaworowych może być niebezpieczna dla jednostki napędowej, dlatego ta usterka powinna być naprawiania zaraz po wykryciu. Jakie są symptomy uszkodzonych uszczelniaczy zaworowych i ile kosztuje ich wymiana?

Czym są uszczelniacze zaworowe i gdzie się one znajdują?

Już sama nazwa może nas naprowadzić na to, czym są uszczelniacze zaworowe. Jak nietrudno odgadnąć, uszczelniacze są po prostu niewielkimi uszczelkami, które umieszczone są na głowicy silnika. Ich zadaniem jest uszczelnianie cylindrów, aby nie przedostawał się do nich olej silnikowy, więc mają one naprawdę istotną rolę. Warto podkreślić, że awaria uszczelniaczy zaworowych jest dość poważną usterką, która długofalowo może nieodwracalnie uszkodzić silnik. Dlatego też tak istotne jest właściwe rozpoznawanie tej usterki.

Po czym poznać, że uszczelniacze zaworowe są do wymiany?

Symptomy uszkodzonych uszczelniaczy zaworowych są bardzo proste do wykrycia i dość oczywiste z logicznego punktu widzenia. Uszkodzony uszczelniacz przepuszcza olej silnikowy do cylindrów, który w wyniku spalania przeistacza się w nagar, czyli rodzaj osadu lub sadzy.

Najczęstszymi objawami uszkodzonych uszczelniaczy zaworowych jest specyficzny niebieskawy dym, który wydobywa się z rury wydechowej. Niebieskawy kolor oznacza, że spalany jest olej silnikowy. Warto podkreślić, że naszą uwagę powinien zwrócić ubywający stan oleju silnikowego. Jeżeli dolewki oleju stają się regularne ze względu na stale obniżający się jego poziom, to z dużym prawdopodobieństwem jest to winą uszkodzonych uszczelniaczy zaworowych.

Czym grozi jeżdżenie z uszkodzonymi uszczelniaczami zaworowymi?

Choć usterka wydaje się dość błaha na pierwszy rzut oka, to konsekwencje jazdy z uszkodzonymi uszczelniaczami zaworowymi są bardzo daleko idące. Nieszczelności wynikłe z powodu awarii powodują powolne wyniszczanie jednostki napędowej, ponieważ olej silnikowy przedostaje się do cylindrów. Stałe gromadzenie się nagaru w komorach spalania w końcu doprowadzi do całkowitej awarii silnika. Wówczas naprawa takiej jednostki napędowej będzie niezwykle kosztowna.

To właśnie z tego powodu tak istotne jest szybkie zauważenie awarii uszczelniaczy zaworowych i sprawna ich naprawa. Jest to usterka, która powinna być usunięta w miarę szybko, ponieważ nieszczelności z czasem się poszerzają.

Ile kosztuje wymiana uszczelniaczy zaworowych?  

Jest to bardzo złożone pytanie, ponieważ kwota naprawy uszczelniaczy zaworowych zależna jest od wielu różnych czynników. Jeżeli usterka wyłapana jest dość szybko, to koszt będzie oscylował w granicach 500 złotych. Same części zamienne, czyli uszczelniacze kosztują w granicach od kilkudziesięciu do ok. 260 złotych za komplet. Naprawa tej awarii jest dość skomplikowana, ponieważ konieczny jest demontaż pokrywy zaworów i mechanizmu sterowania zaworami. Warto podkreślić, że w niektórych silnikach konieczny jest także demontaż głowicy oraz mechanizmów zaworów, przez co cała naprawa staje się bardzo czasochłonna. To właśnie dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzać samochód używany przed zakupem. EkspertCar to gwarancja, że kupowany samochód wolny jest od wszelkich wad, takich jak na przykład uszkodzone uszczelniacze zaworowe.

Menu