Ekspert radzi

tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne – od kiedy brak obowiązku wymiany?

Kupowanie auta zawsze wiąże się z formalnościami, które często są bardzo uciążliwe, zajmują wiele czasu i nie są tanie. Z nowymi tablicami rejestracyjnymi mamy styczność najczęściej przy zakupie auta lub jego przerejestrowaniu. Na szczęście sytuacja zmienia się w tym roku, kiedy nowe przepisy odnośnie tablic rejestracyjnych wchodzą w życie. Jest to ogromne udogodnienie dla każdego kierowcy, który będzie kupował samochód w Polsce. Nie będzie już obowiązku wymiany tablicy rejestracyjnej w zakupionym aucie. Wszystkie szczegóły zamieszczamy poniżej.

Od kiedy nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych?

Wymiana tablic rejestracyjnych generowała dodatkowe koszty, z którymi obecnie można będzie się pożegnać. Przypomnijmy po krótce, jak wyglądał do tej pory proces przerejestrowania samochodu. Najpierw udawało się do urzędu, gdzie trzeba było złożyć wniosek o wydanie nowych tablic rejestracyjnych. Obowiązek ten był pomijany jedynie, jeśli nowy właściciel auta mieszkał w tym samym powiecie, co osoba, od której je kupił.

Koszt nowych tablic to koszt 80 zł. Ponadto trzeba było uiścić opłatę za nalepkę kontrolną, przez co łączny koszt to około 100 zł. Obecnie już nie trzeba ponosić takich kosztów, gdyż od 31.01.2022 roku nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Oczywiście nadal trzeba przerejestrować samochód, by w dokumentach widniały dane jego obecnego posiadacza, jednak sam proces wymiany tablic nie jest już obowiązkowy.

Tablice rejestracyjne – jak teraz działają?

Od 31.01.2022 roku tablice rejestracyjne nie są przypisane osobno do każdego właściciela, lecz do samochodu, dzięki czemu nie trzeba ich zmieniać. Oczywiście jeśli ktoś chce, to może to zrobić, jednak nie ma już obecnie takiego obowiązku. Do momentu, w którym właściciel zdecyduje, że chce ją zmienić. Nie należy jednak zapominać, że dalej istnieje obowiązek przerejestrowania pojazdu do 30 dni od jego zakupu. Wiąże się to oczywiście z tym, że na wszelkich dokumentach musi widnieć imię, nazwisko i inne dane osoby, która pojazd zakupiła. Niemniej jednak 100zł różnicy w wymianie a pozostawieniu tablic za dużo do zakupu samochodu nie wnosi, oszczędność jest naprawdę niewielka.

Zdania są tutaj podzielone, niektórzy zwracają uwagę na to, że o wiele trudniej będzie dociec, skąd jest dany kierowca lub też kradzież auta będzie łatwiejsza. Są to jednak opinie osób, które oczywiście często szukają dziury w całym. Mnóstwo osób jeździ firmowymi pojazdami na różnych tablicach lub też samochodami w leasingu.

Podsumowując, zmiany prawne obecne od 31.01.2022 roku, są korzystne dla kierowców. Wymiana tablic nie jest już obowiązkowa, co daje kierowcom możliwość wyboru. Jest to na rękę szczególnie tym właścicielom samochodów, którzy wolą pozostać przy starej rejestracji, lub często zmieniają samochody. Sam proces zmiany tablic, był wówczas przede wszystkim czasochłonny. Najprawdopodobniej od 4 września 2022roku rząd wprowadzi kolejne ułatwienia. Brak obowiązku przyklejania w prawym dolnym rogu szyby nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym oraz nie będą już wydawane karty pojazdu.

Menu