Ekspert radzi

Szyby samochodowe

Szyby samochodowe – naprawa, wymiana, uszkodzenia

Szyby samochodowe są bardzo ważnym elementem każdego samochodu. Szyba przednia ma za zadanie ochronę pasażerów oraz zwiększenie komfortu podróży. Czysta i sprawna szyba to nie tylko odpowiednia widoczność, lecz również bezpieczeństwo nasze i podróżnych. Przez zmienne warunki użytkowania oraz uderzenia kamyków na drodze zdarza się, że pojawiają się odpryski. Jeżeli podczas podróży trafimy, na duży kamyk szyba pęka i nadaje się już tylko do wymiany.

Duży odprysk na szybie czy jest możliwa naprawa?

Uszkodzenia szyb samochodowych możemy podzielić na:

  • uszkodzenia mechaniczne
  • zmęczeniowe

Uszkodzenia mechaniczne charakteryzują się uderzeniem najczęściej kamienia w szybę. Uderzenie powoduje prawie zawsze wyszczerbienie w tafli szkła. Jeżeli wokół tego uszkodzenia pojawił się pajączek, musimy natychmiast udać się do warsztatu specjalizującego się w naprawach szyb i zlecić taką naprawę. Jak określić czy szyba nadaje się do naprawy? Jeżeli pęknięcie nie jest większe niż moneta 5zł, firma specjalizująca się w naprawach szyb powinna z powodzeniem usunąć takie uszkodzenie.Zarysowanie szyby

Uszkodzenia zmęczeniowe powstają na skutek naprężeń powstałych podczas dłuższej eksploatacji pojazdu. Szyba czołowa jest elementem konstrukcyjnym pojazdu i wpływa na sztywność nadwozia. Naprężenia mogą powstać również podczas złego wklejenia oryginalnej lub szyby zamiennej. Kiedy jeszcze szyba może ulec pęknięciu? Podczas wjazdu w dużą dziurę, wjazdu na duży krawężnik lub podczas zdarzenia drogowego.

Dlaczego nie wolno jeździć z uszkodzoną pękniętą szybą?

Użytkowanie samochodu z pękniętą szybą samochodową jest bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne, może grozić zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas rutynowej kontroli. Pęknięta szyba w słoneczną pogodę może powodować oślepienie, rozpraszać kierowcę.

Przed wymianą szyby sprawdź, czy masz ochronę ubezpieczeniową.

Podczas zakupu samochodu zawieramy niezbędne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC, zdarza się, że takie ubezpieczenie jest rozszerzone o dodatkową ochronę szyb. Firma ubezpieczeniowa wskazuje nam firmę, z którą ma podpisaną umowę, dzięki tej firmie możemy dokonać bezpłatnej wymiany. Pamiętajmy, przeważnie szyba zostaje wstawiona w tzw. zamienniku. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie AutoCasco również, możesz skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Zakres ochrony AC jest dużo większy niż zwykłego ubezpieczenia OC. Podczas likwidacji szkody należy nam się oryginalna szyba taka, jaka była wcześniej w pojeździe, lecz skutkiem likwidacji takiej szkody jest stopniowa utrata zniżek.

Czy w nowym samochodzie może być uszkodzona szyba?

W większości samochodów używanych, które weryfikujemy naszym Klientom, natrafiamy na uszkodzenia szyb.

Uszkodzenia szyby bocznej

Czy w nowych autach również możemy znaleźć takie uszkodzenia? Podczas sprawdzenia nowego auta z salonu zdarza nam się znaleźć różne uszkodzenia. Dotyczą zazwyczaj drobnych odprysków i zarysowań, ale potrafimy

znaleźć również defekty fabryczne szyb. W przypadku stwierdzenia defektu fabrycznego możemy domagać się wymiany na szybę wolną od wad.

Czy warto skorzystać ze sprawdzenia samochodu przed zakupem?

W większości samochodów używanych, które weryfikujemy naszym Klientom, natrafiamy na uszkodzenia szyb. Czy w nowych autach również możemy znaleźć takie uszkodzenia?
Podczas sprawdzenia nowego auta z salonu zdarza nam się znaleźć różne uszkodzenia. Dotyczą zazwyczaj drobnych odprysków i

Zarysowania szyba czołowa

zarysowań, ale potrafimy znaleźć również defekty fabryczne szyb. W przypadku stwierdzenia defektu fabrycznego możemy domagać się wymiany na szybę wolną od wad.

Szczegółowa kontrola samochodu oraz szyb przed zakupem pozwala nam zaoszczędzić zbędnych wydatków. Zyskasz spokój i niezbędną wiedzę oraz dodatkowe profity przy znalezieniu uszkodzeń po naszej inspekcji.

Menu