Ekspert radzi

Podatek od sprzedazy samochodu

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy

Tanio kupić, drożej sprzedać, to dla wielu handlarzy samochodów niemalże życiowa dewiza. Warto jednak pamiętać, że nawet szybki zakup i jeszcze szybsza sprzedaż wiążą się ze wszystkimi plusami i minusami takiego rozwiązania. Mowa oczywiście o podatkach. Czy zatem za szybki zakup i szybką sprzedaż trzeba odprowadzić odpowiednią wysokość podatku?

Sprzedaż samochodu a podatek – kiedy musisz zapłacić obowiązkową daninę?

Podatek od sprzedaży samochodu kojarzony jest raczej tylko i wyłącznie z sytuacją, w której właściciel samochodu sprzedaje swoją maszyną po dłuższym okresie użytkowania. Otóż nic bardziej mylnego. Według obowiązujących przepisów podatek od sprzedaży samochodu pojawia się w sytuacji, gdy potwierdzą się dwie, konkretne przesłanki.

Pierwszą z nich jest termin sprzedaży samochodu, ponieważ właściciel auta musi sprzedać je w terminie krótszym, niż 6 miesięcy od zakupu. Druga kwestia to wartość, gdyż podatek należy zapłacić tylko wtedy, gdy między ceną zakupu a sprzedaży pojawi się zysk. Warto w tym miejscu jasno podkreślić, że osoba sprzedająca samochód przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu musi wpisać transakcję w deklaracji PIT-36 – niezależnie od tego, czy zarobił na aucie, czy też nie. Sprzedaż auta zaraz po zakupie traktowana jest jako działalność zarobkowa.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy od momentu jego zakupu, także jest opodatkowana. Ilość należnej daniny bardzo łatwo wyliczyć, dzięki czemu kierowca nie musi męczyć się ze skomplikowanymi obliczeniami. Właściciel samochodu musi podać deklaracji PIT-36 kwotę, za jaką kupił auto. Konieczne jest także napisanie kwoty za jaką sprzedał on auto. Podatek należy odprowadzić od różnicy. Co ciekawe, może on wynosić zarówno 17, jak i 32 procent, ponieważ zależy to od wysokości dochodu.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że podatek od sprzedanego samochodu wyliczany jest w PIT-36, przez co może okazać się, że kierowca nie będzie musiał fizycznie wpłacać żadnych pieniędzy do Urzędu Skarbowego. Dzieje się tak, kiedy kierowca korzysta z odliczeń i ulg, które kompensują kwotę podatku. Dzięki temu kierowca nie ponowi żadnych dodatkowych kosztów.

Kiedy sprzedaż samochodu zamienia się w działalność?

Każdy sprzedający samochody zaraz po ich zakupie z pewnością zastanawia się, kiedy będzie musiał on założyć działalność. Według obowiązujących przepisów przyjmuje się, że trzykrotne powtórzenie tej samej czynności podatkowej jest jednoznaczne z podęciem działalności gospodarczej. To z kolei oznacza, że sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy i trzykrotne powtórzenia takiej czynności rodzi konieczność zarejestrowania i zgłoszenia działalności gospodarczej. Wówczas doliczyć trzeba będzie także regularne opłacalnie ZUSu oraz podatków. Co ciekawe, przepisy odnośnie sprzedaży aut przed upłynięciem 6 miesięcy wcale nie wskazują na trzy transakcje w ciągu roku, ale trzy transakcje ogólnie.

keyboard_arrow_up