Ekspert radzi

Motorspulung engine flush

Płukanka Liqui Moly Motorspulung – czy płukanie silnika faktycznie daje efekty?

Spis treści

  1. W jakim celu używa się płukanek do silnika?
  2. Skuteczność płukanki PRO-LINE Luqui Moly Motorspulung Engine Flush
  3. Podsumowanie – czy to się opłaca?

Wieloletnie bezawaryjne działanie silnika wymaga odpowiedniego smarowania, aby żaden z elementów jednostki napędowej nie był narażony na tarcie. Właściwości smarne olejne mogą pozostać na wysokim poziomie wyłącznie wtedy, gdy cały układ utrzymany jest w czystości.
Nagar i szkodliwe osady tworzą się w silniku wraz z jego eksploatacją, dlatego tak istotne jest ich skuteczne usuwanie. Choć w olejach napędowych znajdują się odpowiednie dodatki uszlachetniające, których zadaniem jest usuwanie osadów i nagaru, tak ich działanie nie zawsze jest odpowiednio silne.
Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się płukanki do silnika. W tym artykule odpowiemy, czy efekty działania takich płukanek są zadowalające i czy opłaca się stosować tego typu preparaty do silnika.

W jakim celu używa się płukanek do silnika?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest kluczowa, aby jednostka napędowa zachowała swoją wydajność i nie ulegała awariom. Niestety wraz z kolejnymi kilometrami i eksploatacją silnika oraz wydłużonymi interwałami wymian olej zmniejsza swoją możliwość do pochłaniania zanieczyszczeń. Warto zaznaczyć, że jest to naturalne zjawisko, które jednak jest bardzo niekorzystne dla silnika. Pojawienie się nagaru i brudu w poszczególnych elementach jednostki napędowej bardzo negatywnie wpływa na kulturę pracy.Liqui Moly
Brud pojawiający się w wąskich kanałach hydraulicznych popychaczy zaworowych sprawia, że obniża się ich skuteczność i jednocześnie zwiększa się hałas pracującego silnika. Jeśli chodzi o nagar, to zbiera się on w rowkach pierścieni tłokowych, co sprawia, że zaczynają się one klinować. Konsekwencją takiej usterki jest szybsze zużycie oleju(spalanie oleju), obniżenie kompresji oraz sprawności silnika. To właśnie z tego powodu płukanki do jednostek napędowych są obecnie coraz bardziej popularne.

Skuteczność płukanki PRO-LINE Luqui Moly Motorspulung Engine Flush

Niemiecka firma Liqui Moly znana jest z tego, że produkuje dobre produkty i wyjątkowo skuteczną płukankę do silnika, która wytwarzana jest z wysokiej jakości dodatków. Według producenta ma ona rozpuszczać osady w układzie smarowania oraz oczyszczać rowki pierścieni tłokowych co skutkuje poprawą sprawności silnika.
Jeśli chodzi użycie tego preparatu to jest ono dziecinnie proste. Wystarczy wlać środek do oleju, przed jego wymianą. Następnie należy pozostawić na 15 minut włączony silnik (na biegu jałowym). Kiedy kwadrans minie, można zabrać się za wymianę oleju silnikowego razem z filtrem.
Według badań laboratoryjnych, olej pobrany po płukaniu preparatem Liqui Moly zawierał aż 30% więcej zanieczyszczeń. Jest to jednoznacznym wskazaniem, że preparat działa i potrafi skutecznie usuwać brud oraz nagar z jednostki napędowej.

Podsumowanie – czy płukanie silnika się opłaca?

Cena płukanki Liquid Moly, to około 40-60 złotych. Jest to więc całkiem atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę skuteczność tego preparatu. Ponad 30% więcej zanieczyszczeń usuniętych z jednostki napędowej przekłada się na lepsze działanie silnika. Zatem kierowcy, którzy decydują się na używanie płukanek silnikowych mają zatem rację – to działa i pomaga jednostce napędowej.

Menu