Ekspert radzi

Opinie o samochodach

Opinie o samochodach – dlaczego warto mieć własną

Psychologia społeczna udowodniła, że ludzie mają tendencje do kierowania się opinią innych przy podejmowaniu decyzji. Nie jest to niczym złym i wynika z faktu, że żyjemy w społeczeństwie. Ale dobrze jest też posiadać własne zdanie, oparte na bezpośrednim doświadczeniu. Jeśli chcemy kupić używane auto, powinniśmy bezwzględnie sprawdzić opinie o samochodach nas interesujących. Ale najważniejsze – to wyrobić sobie własne zdanie.

Opinie o samochodach – potrzebny dystans

Internet pełen jest portali i forów, na których znajdziemy opinie o samochodach. To normalne, że kiedy upatrzymy już sobie auto, chcemy sprawdzić, co myślą o nim inni kierowcy, którzy już mieli okazję je przetestować w codziennych warunkach. Ale powinniśmy też podchodzić do tych informacji z dystansem. Dlaczego? Chociażby ze względu na fakt, że opinia jest opinią właśnie – a nie faktem.

Każda inna, wszystkie równe? – opinie a psychologia

Każdy kierowca ma własne upodobania motoryzacyjne. Nawet jeśli jeździ świetnym egzemplarzem, ale jest to kombi (kupione ze względu na tzw. rodzinny charakter), a on preferuje sportowe kształty coupe – najprawdopodobniej będzie szukał dziury w całym. To tylko hipotetyczny przykład, ale dobrze ilustrujący naszą radę – czytając opinie o samochodach, trzeba być po trosze psychologiem i nauczyć się rozumieć, dlaczego tak często spotkamy się ze skrajnie przeciwnymi opiniami o samochodach.

Poza tym, powinniśmy również zdawać sobie sprawę z tzw. efektu owczego pędu, który polega na kupowaniu dóbr tylko ze względu na fakt, że nabywają je inne osoby, z którymi chcemy się utożsamiać.

Opinie i autorytety

Jakim opiniom możemy więc zaufać? Sprawdzona zasada dotycząca wiarygodności informacji mówi, że zdanie autorytetu w jakiejś dziedzinie będzie bardziej wartościowe niż inne. Dlatego zwracajmy uwagę na opinie wygłaszane przez ekspertów, których wiarygodność można potwierdzić – dziennikarzy motoryzacyjnych, rzeczoznawców samochodowych, doradców motoryzacyjnych, doświadczonych mechaników. Anonimowy wpis na forum nie może być traktowany jako godna zaufania informacja. Pamiętajmy, że ostrożność to podstawowa zasada zdobywania rzetelnej wiedzy.

Doświadczenie naszej firmy potwierdzają zweryfikowane wpisy zadowolonych klientów. Jesteśmy zaufanym i wiarygodnym źródłem informacji na temat Twego przyszłego samochodu – sprawdź więc, co mówią o nas inni https://ekspertcar.pl/rekomendacje/.

Menu