Ekspert radzi

Auta uszkodzone w transporcie

Nowe auto z salonu uszkodzone w transporcie

Wydawać mogłoby się, że samochody z salonu zawsze wyróżniają się najwyższą jakością.  Stwierdzenie to utwierdzone jest stereotypem, że samochód z salonu chwilę wcześniej wyjechał z fabryki i jest to „nówka”. Okazuje się jednak, że nowe samochody z salonu często bywają uszkodzone w mniejszym lub większym stopniu. Jakie są najczęstsze nieuczciwe praktyki dealerów i na co uważać podczas zakupu samochodu z salonu?

Najczęściej spotykane usterki samochodów z salonu

Według szacunkowych danych, aż 25% samochodów z salonu ma jakieś uszkodzenia, gdy trafia w ręce swojego pierwszego właściciela. To pokazuje tylko, że nówki z salonu wcale nie mają często tak wysokiej jakości, jak oczekuje tego kupujący. Warto jednakże podkreślić, że wiele tego typu wad jest skrzętnie ukrywanych przez nieuczciwych dealerów. Mają oni na to swojej sposoby, dlatego coraz częściej kupujący decydują się na sprawdzenie samochodu przed zakupem, mimo iż auto jest z salonu.

Takie usterki najczęściej powodowane są podczas transportu auta do salonu. W zdecydowanej większości przypadków winny jest czynnik ludzki – niedopatrzenie lub słabo wyszkolony pracownik. Rysy na lakierze, głębokie zarysowania, uszkodzenia i wgniecenia karoserii, wyszczerbione lampy, ślady kleju, ślady po gradobiciu, uszkodzenia tłumika – wady te powodują znaczne obniżenie wartości samochodu, co może słono kosztować właściciela takiego auta.

Warto jednakże zaznaczyć, że dealerzy mają swoje sposoby, aby takie wady skutecznie ukrywać przed wzrokiem potencjalnych kupców odwiedzających salon. Markowanie głębokich zadrapań podwójną warstwą lakieru, malowanie podwozia, wtórne lakierowanie niektórych części, to tylko niektóre z nieuczciwych sztuczek dealerów z salonów samochodowych. Cel takiego oszustwa jest jeden – sprzedanie uszkodzonego samochodu w cenie auta z salonu bez wad.

SPRAWDŹ: Sprawdzenie samochodu przed obiorem z salonu

Na co zwracać uwagę podczas zakupu auta z salonu?

Pierwszym alarmującym symptomem powinno być przekładanie terminu odbioru nowego samochodu z salonu. Jeżeli dealer zmienia termin wydania samochodu, to jest duże prawdopodobieństwo, że samochód poddawany jest drobnej kosmetyce lub poważnej naprawie usterek. Oczywiście lekkie opóźnienia nie oznaczają od razu, że samochód na pewno jest uszkodzony, jednakże powinno to wzbudzić czujność kupującego.

Warto zauważyć, że usterki czy uszkodzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a pomysłowość dealerów w ukrywaniu defektów zmniejsza szanse na ich wykrycie przed zakupem samochodu. Dość problematyczny jest także fakt, że po zakupieniu takiego samochodu i wyjechaniu z salonu, ciężko dochodzić swoich praw, ponieważ odpowiedzialność wówczas spada na kupującego, którego takie zaniechania mogą słono kosztować. O tym, jak kosztowne są to oszustwa przekonują się wszyscy, którzy po jakimś czasie chcą sprzedać taki samochód. Wówczas wychodzą na jaw usterki i uszkodzenia markowane przez dealerów z salonu, zaś wartość samochodu gwałtownie przez to spada.

W jaki sposób uchronić się przed nieuczciwymi dealerami z salonu?

Wiele osób nie wie dokładnie co sprawdzić w samochodzie przed zakupem, tym bardziej jeśli jest to zakup samochodu z salonu. W takich sytuacjach warto postawić na autodoradztwo i ekspertów od samochodów. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy kontrolę samochodów z salonu, co zaowocowało ujawnieniem wielu sytuacji, w których nówki z salonu miały wady i usterki. EkspertCar to gwarancja dokładnej analizy stanu technicznego samochodu z salonu – nasi eksperci doskonale rozpoznają sztuczki dealerów z salonów samochodowych, dzięki czemu klient bardzo dokładnie wie, w jakim stanie jest samochód i może liczyć na pomoc w ewentualnym sporze z dealerem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności naszej firmy i nieuczciwych praktyk dealerów samochodowych, koniecznie przeczytaj te artykuły:

https://ekspertcar.pl/odbior-samochodu-z-salonu-krok-po-kroku-zobacz-na-co-uwazac/

https://ekspertcar.pl/sprawdz-swoja-nowke-przed-odbiorem-z-salonu/

Menu