Ekspert radzi

Sprawdzenie auta, samochodu przed kupnem

Sprawdzenie samochodu przed kupnem

Każdy, kto dokonuje poważniejszych zakupów, powinien sprawdzić zgodność towaru z umową. Niekupowanie kota w worku powinno być podstawowym mottem życiowym każdego rozsądnego konsumenta. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodu używanego. Sprawdzenie auta przed kupnem to pierwsza rzecz, o jakiej powinniśmy pomyśleć, zanim nastawimy się na jazdę nową zdobyczą. Sprawdzanie samochodu z pozoru wydaje się łatwe, ale wymaga dużej wiedzy i doświadczenia osoby testującej pojazd.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – od czego trzeba zacząć?

Jeśli kupowałeś kiedyś używane auto, na pewno dokonywałeś mniej lub bardziej szczegółowych oględzin, sprawdzałeś zgodność stanu auta z dokumentacją, odbyłeś jazdę próbną. Takie działania to podstawa. Niestety, ale by mieć jak największą pewność, że kupujemy egzemplarz, który będzie nam dobrze służył, potrzeba czegoś więcej – wiedzy, umiejętności i dobrego sprzętu. A nie każdy może się tym poszczycić. Na pewno nie wystarczy być kierowcą i wiedzieć co nieco o motoryzacji. Trzeba postawić na szczegółowe sprawdzenie samochodu przed kupnem. Warszawa, Białystok, czy nawet małe miasteczko – miejscowość, w której znajduje się auto, nie ma znaczenia. Specjaliści dojadą w każde miejsce w Polsce.

Oględziny samochodu przed zakupem – dlaczego są niezbędne?

Przy zakupie czterech kółek nie ma chyba większego rozczarowania niż to, kiedy okazuje się, że nasz nowy nabytek nadaje się wyłącznie do kosztownej naprawy. W swojej wieloletniej praktyce fachowcy z firmy Ekspertcar widzieli już wiele przypadków, kiedy kupujący auta o ich poważnych wadach dowiedzieli się już po transakcji. Pół biedy, kiedy w samochodzie zacznie coś stukać, warkotać albo zaświeci się jakaś kontrolka. Będzie to dla nas ostrzeżenie, żeby jak najszybciej udać się do mechanika. Gorzej, jeśli przez sprytnie ukrytą awarię dojdzie do wypadku, w którym jadący autem mogą stracić zdrowie lub życie. Niestety dzieje się tak wtedy, gdy kierowcy nie pomyślą o sprawdzeniu samochodu przed kupnem, które byłoby przeprowadzone przez auto ekspertów. Jednak nie możemy mówić źle o wszystkich właścicielach sprzedawanych aut. Zdarzają się wśród nich osoby bardzo uczciwe, które wspomną o każdej stłuczce, problemie czy defekcie. Ale będą też i tacy, którym będzie zależeć na szybkim pozbyciu się auta za wszelką cenę. Zatają więc nawet bardzo poważne usterki w swoich egzemplarzach. 100% pewności nie da nam też kupno nowego samochodu u dealera. Również modele prosto z salonu miewają usterki, o których klienci nie są informowani przez handlowców.

Co zatajają sprzedający auta?

Dużym błędem podczas zakupu auta jest pośpiech. Kiedy szukamy nowego pojazdu, który ma spełnić wszystkie nasze oczekiwania, często wpadamy w pułapkę pierwszego wrażenia. Dobrzy handlowcy umieją przygotować samochód tak, żeby kusił swoim wyglądem. Potrafią też sprytnie odwrócić uwagę od mankamentów, które mają pozostać niezauważone dla kupującego pojazd. Czego zatem mogą nie wychwycić amatorskie oględziny auta, które będzie odpicowane niczym w programie “Pimp my ride”? Na przykład złego spasowania szyb i karoserii, innej grubości lakieru, stopnia zużycia tarcz i klocków hamulcowych; błędów, które pokaże jedynie komputer diagnostyczny, wycieków i zapoceń silnika, nieprawidłowych odgłosów podczas jazdy oraz wielu innych rzeczy.

Przegląd samochodu przed kupnem – pobieżne sprawdzenie nie wystarczy

Często wydaje się nam, że przegląd samochodu przed kupnem sprowadza się do odhaczenia kilku punktów i wykonania jazdy testowej. Eksperci z firmy Ekspertcar chcą poszerzyć świadomość Polaków w kwestii testowania aut przed kupnem i zwiększyć ich bezpieczeństwo na drogach. Niekiedy na zakup auta wydajemy całe zaoszczędzone pieniądze. Dlaczego więc nie wybierzemy auta, które długo będzie się pewnie prowadzić? Kupno dobrego samochodu to inwestycja na lata, więc nie mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Inaczej może dojść do tragedii, której można uniknąć przez gruntowne sprawdzenie auta przed kupnem. Kiedy stracimy zdrowie lub zginą nasi bliscy, oszczędność rzędu kilkuset złotych może się nam odbijać czkawką już do końca życia.

Kogo nie zabierać na zakup auta?

Przyjęło się, że kupno auta to męska rzecz i że dobrym doradcą w tej kwestii będzie jakikolwiek przedstawiciel płci męskiej, który zdobył prawo jazdy. Mimo dobrych chęci nie jest to wystarczający powód do tego, by opierać na opinii szwagra, sąsiada czy kolegi, który hobbystycznie dłubie przy samochodach. Owszem, zabierając ich ze sobą na pierwsze oględziny auta, być może będziemy mieć szczęście i nasi znajomi dobrze nam doradzą. Jeżeli jednak nie są fachowcami w dziedzinie motoryzacji, nie powinniśmy całkowicie polegać na ich poradach. Skoro na co dzień nie mają do czynienia z tematem, nie są na bieżąco ze sztuczkami handlarzy. Nie będą mieć też odpowiedniej wiedzy do prawidłowej oceny stanu technicznego auta. Jeżeli boli nas ząb, nie prosimy kolegi o wyleczenie, a udajemy się do specjalisty, który zrobi to profesjonalnie. Podobnie jest ze sprawdzaniem auta przed zakupem. Może się nam wydawać, że wielu zna się na tym temacie i że wystarczy miernik lakieru, by mieć 100% pewności, że auto jest bezwypadkowe. Jednak dobrze doradzić będą mogli wyłącznie doświadczeni eksperci.

Oględziny samochodu – jak robią to profesjonaliści?

Usługa sprawdzenia samochodu przed kupnem, którą oferuje firma Ekspertcar, jest złożona i obejmuje między innymi takie działania jak:

  • oględziny powłoki lakierniczej i badanie urządzeniami pomiarowymi
  • oględziny auta pod kątem występowania defektów wizualnych
  • inspekcja układów mechanicznych auta
  • sprawdzenie układów elektronicznych na komputerze diagnostycznym.

Nasi auto eksperci sprawdzają również zgodność informacji zawartych w ogłoszeniu ze stanem faktycznym auta. Badają, czy nie został zatajony fakt wypadkowości samochodu, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości – przeprowadzają pogłębioną diagnozę.

Mają narzędzia, wiedzę i doświadczenie, które wykorzystują w pracy w Białymstoku, Warszawie i innych miastach w Polsce. Dzięki temu sprawdzenie samochodu przed kupnem przeprowadzają gruntownie i szczegółowo. Po zakończeniu kontroli dostarczają klientom pełny raport z oględzin, dokumentację fotograficzną i służą doradztwem w sprawie decyzji o zakupie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda sprawdzenie auta przed kupnem przez fachowców z EkspertCar, zajrzyj do zakładki “Jak sprawdzamy”. Poznaj też szczegółowe pakiety kontroli pojazdów nowych i używanych.

Menu