Ekspert radzi

Mazda CX-30

Mazda CX-30 – Niezawodny miejski SUV

Pojawiła się w 2019 roku i szturmem podbiła serca miłośników japońskiej motoryzacji. Mowa oczywiście o Mazdzie CX-30, czyli bardzo popularnym dziś SUV-ie (crossoverze technicznie rzecz biorąc) od azjatyckiego producenta. Zdecydowanym wyróżnikiem tego modelu jest jego design, atrakcyjna cena i efektywna jednostka napędowa. Mazda CX-30 jest kwintesencją japońskiej myśli motoryzacyjnej, dlatego warto przyjrzeć się temu modelowi z trochę bliższej perspektywy.Wnętrze mazdy cx-30

Nowa „trójka”, czyli design i stylistyka CX-30


Wśród motoryzacyjnych fanatyków, CX-30 została okrzyknięta mianem „nowej trójki”. Otóż widać nawiązania do Mazdy 3 (najnowszej generacji), szczególnie w wyglądzie wnętrza. Deska rozdzielcza została urozmaicona ekranem, który doskonale komponuje się z innymi elementami wnętrza. Jeśli chodzi o karoserię, to CX-30 nawiązuje do klasycznego wyglądu nowych generacji. Co prawda linia dachu opada trochę szybciej, niż w innych SUV-ach marki, jednakże już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z pełnoprawnym SUV-em.

Gabaryty nie pozostawiają wątpliwości, że CX-30 została zbudowana na tej samej platformie, co trójka. Różnicą jest jednakże rozstaw osi, który w przypadku CX-30 jest krótszy o aż 7 cm. Wymiary tego modelu to 4395 mm długości i 1795 mm szerokości. Dzięki temu CX-30 jest dokładnie pomiędzy CX-5 a CX-3, ponieważ do największego SUVa Mazdy brakuje mu 15,5 cm, zaś od CX-3 jest dłuższy o 12 cm.

Moc ma znaczenie – SkyActiv-X

Warto zaznaczyć, że jednym z głównych wyróżników modelu CX-30 są jego jednostki napędowe. Postawiono na benzynowe silniki SkyActiv-X, czyli wysokoobrotowe silniki benzynowe o dużej mocy. Główną zaletą tych jednostek napędowych miało być niskie zużycie paliwa oraz zadowalająca dynamika jazdy, gdyż dwulitrowy SkyActiv-X wyposażony jest w aż 180 KM.

SKYACTIV-X

W salonach pojawiła się także wersja e-SkyActiv-X, czyli miękka hybryda z niewielkim rozruszniko-generatorem prądu (ISG). Samochód jeszcze mocniej ograniczył zużycie paliwa, dzięki czemu CX-30 spala w trybie mieszanym około 6-7 litrów na 100 km. W połączeniu z 186 KM mocy, które pozwalają rozpędzić się do 100 km/h w trochę ponad 8,5 sekundy, Mazda CX-30 to kompaktowy SUV, który doskonale poradzi sobie zarówno w jeździe miejskiej, jak i na trasie.

Kompaktowy SUV na każdą kieszeń

Model CX-30 został wyposażony w szereg udogodnień i nowinek technologicznych. Dzięki temu jest to nowoczesny SUV, który w niczym nie odbiega od standardów nowoczesnej motoryzacji. Szczególnie mocno zauważalne jest w wersji Mild-Hybrid, która została wyposażona np. w system automatycznego wyłączania silnika w czasie postoju (i-stop). CX-30 zawsze dojeżdża do świateł na mocy małego elektrycznego silnika. Zdecydowanie wpływa to nie tylko na komfort jazdy, ekologię, ale także i na mniejsze spalanie.

Podsumowując, CX-30 jest miejskim SUV-em, który doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na trasie. Ekonomiczna i ekonomiczna jednostka napędowa e-SkyActiv-X, to doskonały przykład połączenia wydajności, mocy i niskiego spalania paliwa. Z tego też powodu CX-30 jest obecnie jednym z flagowych SUV-ów marki. Podczas weryfikacji nowych aut w salonie zwracamy szczególną uwagę na możliwe uszkodzenia transportowe oraz niedokładne przygotowanie pojazdu do wydania dla Klienta..

Menu