Ekspert radzi

Przebieg samochodu

Licznik po korekcie. Sprawdzenie przebiegu auta to już standard

Polski rynek samochodów używanych cierpi obłożnie na chorobę, którą diagnozuje się pod nazwą korekty licznika. Powoduje ona pozorne odmłodzenie auta, a co za tym idzie – zwiększa jego wartość. Sprawdzenie przebiegu pojazdu przed kupnem staje się więc w związku z tym coraz powszechniejszą (i rozsądną!) praktyką.

Sprawdzenie przebiegu – dlaczego nie ufać wskazaniom licznika?

Około 30% sprowadzanych aut z Niemiec ma cofnięty licznik przebiegu kilometrów. Skala zjawiska w Polsce nie jest dokładnie znana. Wiadomo tylko jedno – jest powszechna. Elektroniczna modyfikacja zapisów licznika to często kilkanaście minut pracy „fachowca” i koszt kilkudziesięciu złotych. A zyskać można na tym setki lub tysiące złotych.

Korekta wskazań licznika nie jest czynem w Polsce zabronionym. Przestępstwem jest za to ukrycie tej informacji przed kupującym w celu zawyżenia wartości samochodu. Mimo to, trudno jest „podkręcającemu” udowodnić winę. Dlatego proceder prosperuje i ma się bardzo dobrze. Jeśli więc kupujemy używane auto z niskim przebiegiem, powinniśmy starać się o sprawdzenie prawidłowości wskazania kilometromierza w każdy możliwy sposób.

Jak sprawdzić przebieg i czy to rzeczywiście możliwe?

Powinniśmy wykorzystać każdą możliwą metodę. Najłatwiej porównać stan wizualny i stopień zużycia elementów samochodu i skontrować to ze stanem licznika. Warto również powierzyć ten zabieg fachowcom. Potrafią oni porównać ze sobą dane, które zapisywane są w pamięci różnych układów elektronicznych auta i zestawić to ze stanem licznika.

Wielu „kręcących” to amatorzy, którzy uważają, że sama zmiana wskazań licznika jest wystarczająca, ale auta nowszej daty gromadzą wiele danych dotyczących sposobu i zakresu użytkowania samochodu. Danych, których analiza potrafi niejednokrotnie ustalić faktyczny przebieg samochodu – a przynajmniej fakt jego cofnięcia.
Warto zatem – zwłaszcza w przypadku droższych aut – zainwestować na początek w profesjonalne sprawdzenie auta, by nie mieć problemów w przyszłości, wynikających z podkoloryzowania przeszłości auta.

Menu