Ekspert radzi

ISOFIX system mocowania fotelika

Isofix – jak działa i do czego służy?

Źle zapięty fotelik dziecięcy niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo podczas każdej kolizji. Warto dodać, że nie musi być to wielki wypadek, ponieważ aby fotelik ruszył ze swojego miejsca za sprawą dynamiki uderzenia, wystarczy nawet lekka stłuczka lub np. mocne i szybkie hamowanie na trasie.

Mocowanie Isofix zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo poprzez jednolity sposób mocowania fotelika dziecięcego. Jest on gwarantem tego, że dziecko zawsze podróżuje w sposób bezpieczny i nawet gwałtowne hamowanie nie zmieni miejsca położenia fotelika. Jak wygląda ten system i jakie są jego główne zalety? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące systemu Isofix!

System Isofix, czyli maksymalne bezpieczeństwo dziecka w foteliku

System isofix jest dziś standardem, ponieważ uchodzi za najlepszy i najbardziej skuteczny sposób, do bezpiecznego przewożenia dziecka samochodem. Isofix jest streszczeniem długiej nazwy International Organisation for Standardisation Fixture.

Można to przetłumaczyć na Ustandaryzowane mocowanie fotelika. Dzięki temu system Isofix jest dokładnie taki sam w każdym pojeździe. Co ciekawe, od 2006 roku Isofix jest obowiązkowym wyposażeniem każdego modelu samochodu dopuszczonego do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Jakie są główne zalety systemu Isofix?

Wśród najważniejszych zalet systemu Isofix najczęściej wymienia się łatwość montażu oraz zapewnienie dziecku maksymalnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Mocowanie fotelika z systemem Isofix jest proste, szybkie i przede wszystkim maksymalnie bezpieczne. Jest to szczególnie istotne, ponieważ standardowy montaż fotelika z pomocą zwykłych pasów bezpieczeństwa najczęściej zajmuje sporo czasu i zostawia bardzo duży margines błędu.

Błędne zamontowanie fotelika dziecięcego może mieć fatalne skutki, dlatego Isoix jest obecnie standardem. Warto podkreślić, że w przypadku systemu Isofix, fotelik dziecięcy jest przymocowany nie do siedzenia, a tak naprawdę do ramy samochodu. Dzięki temu fotelik nie przesuwa się podczas nawet mocnych wstrząsów i nieustannie pozostaje na swoim miejscu.

Czy montaż fotelika z systemem isofix jest trudny?

Zdarza Ci się przenosić fotelik z jednego samochodu, do drugiego? Jeżeli używasz zwykłego montażu takiego fotelika na pasy bezpieczeństwa, to z pewnością nie jest to proste zadanie. Każdy rodzic ma świadomość tego, że od sposobu montażu takiego fotelika, zależy bezpieczeństwo jego dziecka w czasie jazdy. Z tego też powodu system Isofi

x wprowadził prawdziwą rewolucję w montażu fotelików dziecięcych.

Dwa wysuwane zaczepu przypina się bezpośrednio do uchwytów znajdujących się na siedzeniu. Klik i gotowe. Kiedy zaczepy już się zatrzasną, to wystarczy jeszcze tylko kliknąć górny zaczep, ponieważ każdy fotelik ma trzy punktu mocowania, podobnie jak trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Cały montaż trwa tak naprawdę kilkanaście sekund i zabezpiecza dziecko w trakcie podróżny w maksymalny sposób. Warto jednocześnie zaznaczyć, że foteliki z systemem Isofix są najczęściej o wiele droższe, od tych na tradycyjne mocowanie pasem bezpieczeństwa.

Menu