Ekspert radzi

Hybryda Plug - in

Hybryda Plug-in, czyli kolejny krok w stronę ewolucji motoryzacji

Transformacja motoryzacji dzieje się na naszych oczach. Elektryczne samochody przestały być futurystycznym konceptem i stały się powszechne zarówno na trasie, jak i w mieście. Warto zaznaczyć, że elektryfikacja motoryzacji jest procesem złożonym, który wymaga czasu. Dlatego też doskonałym pomostem pomiędzy tradycyjną motoryzacją uzależnioną od ropy naftowej, a przyszłościową motoryzacją elektryczną są samochody hybrydowe typu plug-in. Czym charakteryzują się takie aut, jak działają i dlaczego są tak popularne?

Hybryda plug-in, czyli moc i ekologia

Samochody hybrydowe są efektownym połączeniem tradycyjnych jednostek napędowych z ich elektrycznymi odpowiednikami. Dzięki temu są w stanie zaoferować kierowcom wszystkie najważniejsze zalety zarówno jednego, jak i drugiego podejścia do motoryzacji. Warto podkreślić, że rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje hybryd. Mild Hybrid (miękką hybrydę), hybrydę samonapędzającą się (tradycyjną), a także hybrydę typu plug-in, na której się dziś skupimy.

Główną zaletą hybrydy typu plug-in jest ich elastyczność, ponieważ pozwalają zarówno na efektowne wykorzystanie mocy silnika spalinowego, jak i ekologiczne i bez emisyjne możliwości elektrycznej jednostki napędowej. Cechą charakterystyczną hybryd typu plug-in jest konieczność codziennego podłączania ich do ładowania, za pomocą specjalnej wtyczki. Ładowanie akumulatorów pozwala na efektywne wykorzystywanie ich potencjału. Warto podkreślić, hybrydy typu plug-in pozwalają na swobodne przełączanie się pomiędzy trybem spalinowym i elektrycznym, co w zdecydowanym stopniu pozwala na kontrolę emisji CO2.

Które marki samochodów sprzedają swoje modele w wersjach plug-in hybryd?

Jeśli chodzi o dostępność hybryd typu plug-in na polskim rynku, to naprawdę jest w czym wybierać. Wśród marek, które oferują swoje najlepsze modele w wersjach hybrydowych plug-in są:

  • Mitsubishi
  • BMW,
  • Volvo,
  • Skoda,
  • Porsche,
  • Volkswagen,
  • Renault,
  • Citroen.

Popularność hybryd typu plug-in wynika wprost z ich elastyczności. Samochody te pozwalają na bardzo ekonomiczną jazdę, w porównaniu do ich wyłącznie spalinowych odpowiedników. Dzięki elektrycznemu silnikowi hybrydy typu plug-in są w stanie jeździć nie tylko ekonomiczne, ale także i dynamicznie, co daje ogrom możliwości. Wyjazd rankiem do pracy? Wystarczy włączyć tryb elektryczny, aby wyjechać spod domu bezszelestnie i nie budzić rodziny oraz śpiącego psa. Potrzebujesz większej mocy na trasie, aby poczuć prędkość? Wystarczy przejść na tryb w pełni spalinowy, aby moment obrotowy i warkot silnika przypominał o zadziornej stronie motoryzacji.

Dlaczego hybrydy typu plug-in są dziś tak bardzo popularne?

Samochody hybrydowe typu plug-in to przede wszystkim połączenie nowoczesnych rozwiązań, ze starą i sprawdzoną motoryzacją. Zalety silnika elektrycznego oraz niezawodność spalinowej jednostki napędowej sprawiają, że hybrydy typu plug-in są doskonałym pomostem łączącym wczorajszą i jutrzejszą motoryzację. Warto podkreślić, że bardzo szeroki wybór tego typu hybryd wśród najlepszych, renomowanych marek samochodowych sprawia, że plug-in’y to obecnie coraz częstszy wybór w salonach samochodowych.

Menu