Ekspert radzi

Samochód z LPG

Czy warto kupić samochód z LPG?

Spis treści

  1. Samochód z LPG, opłaca się, czy nie?
  2. Auta LPG z zagranicy – kupować czy nie?
  3. Zużyta instalacja – omijać szerokim łukiem

Ciągły wzrost ceny paliw prowadzi do prostych wniosków. Podróżowanie samochodem elektrycznym jest najtańsze, jednak mało kogo jest stać na zakup takiego auta. Alternatywą może być np. samochód hybrydowy z założoną instalacją LPG. Jest to niepodważalnie prawda, jednak trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, gdyż jedynie wtedy okaże się, czy kupowanie samochodu na gaz rzeczywiście jest opłacalne.

Samochód z LPG, opłaca się, czy nie?

Z czysto teoretycznej strony oczywiście. Jest to znacznie ekonomiczniejszy sposób na przemieszczanie się, tym bardziej, że mimo wzrostu cen paliw, cena gazu zazwyczaj niewiele wzrasta. Można więc łatwo wywnioskować, że posiadanie samochodu na gaz jest zwyczajnie opłacalne. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie samochodu na gaz ma również swoje minusy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o aspektach technicznych samochodu, gdyż ten może mieć wiele mankamentów w związku z zainstalowaną instalacją gazową.

Ponadto samochodem na gaz nie można wjeżdżać do parkingów podziemnych, gdyż w razie ewentualnego pożaru może dojść do wybuchu. Ważniejsze jest jednak, by pamiętać, że instalacja LPG nie zawsze będzie pasowała do każdego samochodu. Niektóre silniki zwyczajnie nie tolerują współpracy z instalacją gazową, co może wpłynąć na późniejsze awarie i związane z tym wydatki. Przed zakupem samochodu warto sprawdzić, które silniki najlepiej współpracują z instalacją gazową.

Auta LPG z zagranicy – kupować czy nie?

Wszystko będzie zależało od tego, jakie to auto i jaka to instalacja. Przede wszystkim odradzamy zakupu samochodu, który ma założoną instalację LPG nieznanego pochodzenia bez dokumentacji. Naprawa instalacji założonej za granicą wiąże się z dużymi kosztami, gdyż na polskim rynku często brak jest części, które trzeba sprowadzać, a jest to dodatkowy koszt.

W większości przypadków, kiedy okazało się, że dana instalacja nie ma zamienników, jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej instalacji na nową. Łatwo wywnioskować, że instalacja tego typu będzie generowała spore koszty, więc jest zwyczajnie nieopłacalna. Najlepszym sposobem jest zakup auta bez instalacji gazowej i zamontowanie jej w Polsce. Nowa instalacja gwarantuje nam bezawaryjną jazdę i dostępność części jeżeli ulegnie awarii po okresie gwarancyjnym. Pamiętajmy o regularnej wymianie filtrów gazowych podczas eksploatacji LPG.

Zużyta instalacja – omijać szerokim łukiem

Kiedy widzisz samochód, który od nowości pokonał 200tys/km na instalacji gazowej dobrze radzimy zrezygnuj z zakupu. Zakup takiego auta to niestety skarbonka, może wiązać się z przyspieszonym remontem silnika. Jeśli więc chcesz kupić samochód, który ma ci służyć na lata a się na tym nie znasz, skorzystaj z usługi pomocy wyszukania samochodu. Doradzimy i wybierzemy model najlepiej dopasowany do twoich potrzeb.

Menu