Ekspert radzi

czujniki parkowania

Czujniki parkowania – jak działają?

Spis treści

  1. Czujniki parkowania – jak ułatwiają nam życie?
  2. Ultradźwięki – dzięki nim działają czujniki parkowania
  3. Czujniki parkowania – czy można je kupić?

Czujniki parkowania stały się obecnie czymś, co w nowych samochodach występuje prawie zawsze. Nie można jednak zakładać, że w każdym samochodzie będzie czujnik parkowania. Ich działanie jest naprawdę proste, a są naprawdę dużym ułatwieniem w trakcie wykonywania manewru cofania. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć jak działają lub jak je zamontować, jeśli Twój samochód ich nie posiada, to wszystko znajdziesz poniżej.

Czujniki parkowania – jak ułatwiają nam życie?

Trzeba mieć świadomość, że starsze auta nie posiadają czujnika parkowania, co jest raczej wiadome wśród kierowców, jednak nie każdy wie, że nawet nowsze auta często nie posiadają czujników parkowania z różnych względów. Przykładem mogą być tutaj auta amerykańskie, które zamiast czujników parkowania mają kamerki, które również pomagają w wykonywaniu manewrów, jednak wówczas nie usłyszymy już charakterystycznego dla czujników pikania, ostrzegającego nas o zbliżeniu się do przeszkody.

Często modele toyoty z podstawowym wyposażeniem również nie posiadają czujników parkowania, dlatego nie jest regułą, że nowsze samochody zawsze mają czujniki parkowania. Najnowsze standardy natomiast są już na tyle zaawansowane, że w samochodach występuje zarówno kamerka, jak i czujnik, dzięki czemu wykonywanie manewrów to czysta przyjemność i zero stresu. Czujniki parkowania są zatem czymś co nie musi znajdować się w samochodzie, jednak znacznie ułatwia cofanie i parkowanie.

Ultradźwięki – dzięki nim działają czujniki parkowania

Nauka pozwoliła wykorzystać ultradźwięki do ułatwienia nam jeżdżenia samochodem. W jaki sposób? Kiedy czujniki są aktywne, wysyłają ultradźwięki, lecące w stronę, w którą zmierza pojazd. Wówczas dochodzi do zetknięcia się ultradźwięku z powierzchnią.

Kiedy tak się stanie, komunikat zwrotny zostaje odebrany przez urządzenie i włącza charakterystyczne pikanie. Jest to więc sprytne zastosowanie tego, co można zauważyć w przyrodzie, gdyż jest to zwyczajnie zmechanizowana echolokacja, której używają nietoperze.

Czujniki parkowania – czy można je kupić?

Jak najbardziej. Czujniki parkowania są dostępne do montażu dla niemal każdego modelu samochodu, dlatego jeśli brakuje Ci tego usprawniającego korzystanie z samochodu gadżetu, to możesz go nabyć  stosunkowo niskiej cenie. Zakup czujników parkowania nie jest wcale drogi, gdyż firma produkująca naprawdę dobre czujniki parkowania – Valeo – podała cenę około 300 zł.

Jest to w pełni działający czujnik parkowania, dzięki któremu można ułatwić sobie wykonywanie manewrów. Można je zamontować wszędzie w Polsce, jednak cena za taką usługę będzie uzależniona od danego regionu, w którym chcemy zamontować czujniki. Nie są to jednak duże pieniądze, gdyż koszt montażu całego urządzenia do około 100-250 zł.

Jeśli posiada się odpowiednią wiedzę, to można to zrobić samemu. Nie jest to jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też, jeśli zastanawiałeś/zastanawiałaś się nad tym, czy da się zamontować czujniki parkowania do starszego samochodu to odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe.

Menu