Ekspert radzi

Dowod rejestracyjny

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Skończyły Ci się miejsca na pieczątkę potwierdzającą badanie techniczne i nie wiesz co robić? Okazuje się, że wcale nie musisz od razu biec do urzędu, aby wymienić dowód. Jak to możliwe?

Otóż przez lata kierowcy zostali przyzwyczajeni do tego, aby zawsze mieć ze sobą komplet wszystkich najważniejszych dokumentów. Cyfryzacja całego systemu sprawia jednak, że dziś nie są one konieczne, nawet podczas kontroli policji. W tym artykule podpowiadamy co robić, kiedy zabraknie Ci miejsca w dowodzie rejestracyjnym.

Dlaczego brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym nie jest dziś problemem?

Wsiadasz do samochodu i klepiesz się po wszystkich kieszeniach, aby potwierdzić to, że masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny i zaświadczenie o ubezpieczeniu OC. W dowodzie widniały bowiem pieczątki z badania technicznego, które były potwierdzeniem odpowiedniego stanu technicznego samochodu. Ograniczona ilość miejsc na te pieczątki była zatem głównym czynnikiem powodującym konieczność zmiany dowody, gdy owe miejsca się już skończyły. Powodowało to masę biurokracji i niepotrzebnej papierologii.

Z tego też powodu od października 2022 możliwa jest jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej, ponieważ wszystkie informacje zostały przeniesione do CEP, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów. Od tego czasu policja sprawdza wszystkie najważniejsze informacje w systemie, dlatego kierowca nie musi mieć ze sobą kompletu dokumentów. Z tego też powodu znaczenie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym przestało mieć takie znaczenie, ponieważ informacje o odpowiednim stanie technicznym auta dostępne są w  systemie.

Kiedy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na pieczątki została zniesiona 4 grudnia 2020 roku. Badanie techniczne zostaje teraz wprowadzone do systemu CEP, dzięki czemu kierowca nie musi wymieniać dowodu z powodu braku miejsc na pieczątki. Z tego też powodu brak miejsc w dowodzie rejestracyjnym raz na zawsze przestał być abstrakcyjnym powodem do nieustannej zmiany dokumentu.

Kiedy przyjedziesz na stację kontroli pojazdów bez dowodu rejestracyjnego (bo skończyło się miejsce), to diagnosta wystawi Ci specjalne zaświadczenie, które zastępuje pieczątkę. Oczywiście jego także nie potrzebujesz podczas kontroli, ponieważ wszystkie informacje są w systemie. Warto jednakże zaznaczyć, że podczas wyjazdu za granicę musisz mieć przy sobie zarówno dowód, jak i zaświadczenie, ponieważ zagraniczna policja nie ma dostępu do systemu CEP.

W jakich sytuacjach wymiana dowodu jest konieczna?

Wymiana dowodu rejestracyjnego jest więc dziś konieczna tylko w określonych przypadkach. Taki dowód zawsze trzeba wymienić, kiedy zmieniają się dane, takie jak adres lub nazwisko właściciela, jak i parametry samego pojazdu. Warto dodać także, iż wymiana dowodu jest konieczna w przypadku dopisania do pojazdu nieletniego współwłaściciela. Brak miejsc na pieczątki nie jest zatem już żadną przesłanką do tego, aby dowód rejestracyjny musiał być z tego powodu wymieniony.

Menu