Ekspert radzi

Audi A5 Sportback – idealne sportowe coupe?

Nowa kategoria samochodów w rynku okupowanym przez sedany, kombi i głównie SUVy? Otóż jej przedstawicielem jest Audi A5 Sportback, który z założenia jest alternatywą dla kombi i sedanów. Czy samochód ze sportowym charakterem, który jednocześnie wyróżnia się wysokim komfortem użytkowania, ma szanse na zaskarbienie sobie przychylności kierowców? W tym artykule to sprawdzimy!

Alternatywa dla sedanów i kombi

Zdecydowana większość kierowców nie może sobie pozwolić na to, aby codziennie jeździć sportowym autem. Spowodowane jest to oczywiście głównie względami ekonomicznymi. Audi postanowiło wyjść naprzeciw takim kierowcom i zaproponować im doskonałą alternatywę dla wszędobylskich kombi, sedanów i SUVów.

Koncepcja była prosta – popularna, nowoczesna konstrukcja o klasycznym nadwoziu przerobiona na bardziej szaloną i sportowo drapieżną wersję. Widać to doskonale pod kątem technicznym, ponieważ A5 jest bliźniakiem modelu A4 – zostały one zbudowane na platformie MLB koncernu VW/Audi.

Dzięki temu A5 Sportback uzyskał wygląd i charakter auta sportowego, mimo że tak naprawdę nim wcale nie jest. Lekkie drzwi bez ramek, sportowo-futurystyczne wnętrze naszpikowane elektroniką, 20-calowe koła – to wszystko sprawia, że Audi A5 Sportback sprawia wrażenie sportowego samochodu z pazurem.

Silnik, który można polubić

Jeśli chodzi o jednostkę napędową, to doskonale widać, że A5 Sportback tylko próbuje być autem sportowym. Pod maską kryje się najtańsza dostępna jednostka napędowa, która nosi nazwę 40 TFSI. Jest to benzynowy o pojemności 2 litrów i mocy „zaledwie” 190 KM napędzający przednią oś. Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,5 sekund, zaś jego prędkość maksymalna wynosi 210 km/h.

Silnik i jego moment obrotowy pozwala na komfortową jazdę w każdych warunkach, jednakże brak napędu quattro i kilku dodatkowych koni mechanicznych sprawia, że A5 Sportback wyraźnie odstaje od aut typowo sportowych.  Warto podkreślić, że duże 20-calowe koła o rozmiarze 265/30 R20 wyglądają imponującą, jednakże przy 40 TFSI pozbawione są sensu. Osiągi samochodu nie przekładają się na konieczność posiadania przez niego aż tak dużych kół.

Maksymalny komfort, ale gorzej z przestrzenią

Znakomicie wyciszona kabina zachwyca poprzez bogate wyposażenie i sportowo wyciętą na dole kierownicę. Niestety doskonałe wrażenie zostaje lekko nadgryzione przez brak miejsca wewnątrz kabiny. Z tego też powodu po chwili ma się wrażenie, że mimo komfortu, wnętrze samochodu jest dość mocno klaustrofobiczne.

Warto jednakże wspomnieć, że regulacja zarówno siedzenia, jak i kierownicy ma zadowalający zakres. Dzięki temu kierowca niezależnie od swoje wzrostu jest w stanie znaleźć perfekcyjną pozycję do jazdy.

Podsumowując, Audi A5 Sportback to interesująca alternatywa dla wszelkich kombi i sedanów. Model ten z pewnością skierowany jest do wszystkich kierowców, którzy chcą poczuć sportowy pazur, jednakże na co dzień nie mogą sobie pozwolić na jazdę autem typowo sportowym. Na uwagę zasługuje też w miarę atrakcyjna cena, która oscyluje w granicach 190 tysięcy.

Przed zakupem warto zweryfikować stan samochodu nowego czy używanego. Dzięki naszym usługom zyskasz spokojny sen i pewność, że Twoje ciężko zarobione pieniądze wydajesz we właściwy sposób.

Menu