Ekspert radzi

Audi a3

Audi A3 – doskonałość znana od lat

Samochód klasy kompakt, który wyróżnia się swoją jakością premium. Mimo, iż bazuje na płycie MQB i dzieli technikę i technologię z najnowszą generacją Golfa, Audi A3 potrafi zachwycić. Szczególnie mocno w oczy rzuca się sportowa aparycja, aerodynamiczna sylwetka oraz imponujące osiągi.
A3 jest doskonałym przykładem na to, że nowoczesna motoryzacja, to nie tylko napędy hybrydowe (wszelkiej maści), ale także i tradycyjne silniki spalinowe. Czy A3 nadal posiada swój sportowy pazur i warte jest zakupu? Podpowiadamy!

Audi A3, czyli kompaktowe never ending story

Historia modelu A3 sięga roku 1996, zaś 4 generacja z 2020 pokazuje tylko jego ponadczasowość. Choć od początku porównywany był z Golfem, tak A3 zawsze wyróżniał się jakością wykonania, dzięki czemu czuć było klasę premium. Nie inaczej jest w najnowszej, czwartej generacji A3, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kompaktów znanych marek, takich jak BMW, Mercedes-Benz, czy Seat.
Uwodzicielska stylistyka w połączeniu z markowym sznytem oraz dobrą dynamiką jazdy sprawiają, że A3, to książkowy przykład samochodu kompaktowego jakości premium. 1,5 i 2 litrowe silniki benzynowe zapewniają efektowną wydajność, która pozwala na dynamiczną jazdę na trasie, a także komfortowe poruszanie się po mieście. Warto dodać, A3 sprzedawany jest także z silnikami diesla oraz w wersji Mild-Hybrid w przypadku automatycznej skrzyni S-tronic.

Naszpikowany nowoczesnymi technologiami

Po autach klasy premium spodziewamy się wiele, ponieważ mają być przykładem komfortu i (poniekąd) luksusu. Klasa premium powinna być również wyznacznikiem trendów, także i tych ekologicznych. Nie inaczej jest w przypadku A3 VI generacji. Samochód ten został wręcz naszpikowany nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, dającymi większy komfort jazdy.
„Mała” pojemność silnika wcale nie oznacza, że samochód ten jest ospały – wręcz przeciwnie, ponieważ A3 rozpędza się do setki w 8,2 sekundy. Ciekawą opcją jest także możliwość wyłączenia z pracy dwóch cylindrów, aby maksymalnie zaoszczędzić paliwo.
Jeżeli chodzi o technologiczne nowinki, to wnętrze zdecydowanie ma wygląd i funkcjonalność klasy premium. Analogowe zegary zostały zastąpione ekranem, który może być dowolnie customizowany i wyświetlać także mapę. Jeśli chodzi o ekran główny, to został on wkomponowany w linie prowadzące deski rozdzielczej. Na uwagę zasługuje także oświetlenie ambientowe, które podczas nocnej jazdy wprowadza bardzo klimatyczny nastrój.

A3, czyli auto warte swojej ceny

Cena podstawowej wersji Audi A3 opiewa na kwotę trochę powyżej 100 tysięcy złotych. Ilość możliwych dodatków, które mogą być zaimplementowane w samochodzie, zadowoli każdego fana czterech kółek. Warto zauważyć, że cena wówczas może przekroczyć nawet 200 tysięcy.
Niemniej jednak, jakość premium, zadowalające osiągi oraz komfort jazdy, zdecydowanie podpowiadają, że wybór A3 to dobra decyzja. Nie da się ukryć, że w segmencie aut kompaktowych, Audi A3 mocno wyróżnia się na tle konkurencji, jako kompakt z wyższej półki. Jednak nawet dla audi zdarzają się drobne niedociągnięcia wychwycone podczas naszej weryfikacji nowego samochodu w salonie.

Menu