Ekspert radzi

Angles Morts

Angles Morts – jakie znaczenie ma ta naklejka?

Nieznajomość prawa szkodzi – szczególnie w przypadku zawodowych kierowców i prawa drogowego w poszczególnych krajach. Francja jest jednym z bardzo częstych destynacji firm logistycznych dlatego warto wiedzieć, że w kraju bagietek i wieży Eiffla obowiązuje nowy przepis dotyczący pojazdów o DMC przekraczającym 3,5 tony.
Mowa tu o naklejkach Angels Morts, które obecnie są koniecznością, ze względu na dekret francuskiego rządu, który dla firm transportowych może być sporym utrudnieniem i generować spore koszty, jeśli chodzi o mandaty.

Czym jest naklejka Angels Morts

Od 1 stycznia 2021, wszystkie pojazdy ciężkie, czyli zarówno te do transportu towaru, jak i osób, przekraczające 3,5 tony, muszą posiadać specjalne oznakowanie na bokach i z tyłu. Pojazdy silnikowe oraz te ciągnięte muszą mieć oznakowanie z tyłu pojazdu, po prawej stronie wzdłużnej płaszczyzny symetrii, a także na wysokości 0,90-1,50 metra od podłoża.

W przypadku pojazdów silnikowych oznakowanie musi znajdować się na pierwszym metrze z przodu pojazdu

(wyłączając powierzchnie szklane), po lewej oraz po prawej stronie na wysokości 0,90-1,50 metra od podłoża.
Jeśli chodzi o naczepy to oznakowanie Angels Morts musi być oznakowanie z lewej oraz prawej strony, na pierwszych 100 cm za sworzniem pojazdu oraz na wysokości 0,90-1,50 metra od podłoża.

Przyczepy to zaś konieczność oznakowania na pierwszym metrze przedniej części nadwozia po lewej i po prawej stronie, a także na wysokości 0,90-1,50 metra od podłoża.

Dlaczego firmy logistyczne muszą zwrócić uwagę na Angels Morts

Naklejka Angels Morts ma ostrzegać przed martwym polem w samochodach do przewozu osób oraz towarów. Warto podkreślić, że oznakowanie to jest bardzo skrupulatnie sprawdzane przez służby mundurowe oraz kontrolę drogową. To właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby wjeżdżając do Francji pojazdem o masie powyżej 3,5 tony, mieć odpowiednie oznakowanie. Karą za brak takiej naklejki jest 750 euro, czyli prawie 4000 złotych. Dlatego też posiadanie takich oznaczeń jest konieczne dla wszystkich przewoźników, którzy jadą lub przejeżdżają przez Francję.

Czym kierować się przy wyborze naklejki Angels Morts?

Konieczność posiadania naklejek Angels Mots sprawiła, że rynek zalała wręcz fala takich oznaczeń. Niemniej jednak wcale nie znaczy to, że warto kupować pierwszą lepszą naklejkę. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość tych najtańszych naklejek, to papierowe nalepki, które nawet nie mają szans na to, aby dojechać do Francji. Kluczowym aspektem w doborze naklejek jest zatem materiał, wytrzymałość oraz odporność na blaknięcie.
Jeżeli chodzi o producentów takich naklejek, to największą renomą cieszy się firma ISP4TRUCKS SP. Ich wersja Angels Morts jest wytrzymała i odporna na blaknięcie, dzięki czemu raz naklejone oznaczenie da radę wielokrotnie dojechać do Francji, nie odpadając z przyklejonej powierzchni.
Podsumowując Angels Morts jest dziś oznaczeniem bez którego lepiej nie wjeżdżać do Francji samochodem ciężarowym. W przeciwnym wypadku narażasz się na spory mandat.

Menu